02
Bře

Výroba u lesa provoněná dřevem

■ Co se skrývá za českou značkou NOVATOP s certifikací PEFC?

Ve stavebnictví jsou stále častěji požadovány materiály vyrobené z obnovitelných zdrojů, s nízkou energetickou náročností na výrobu,
zdravotně nezávadné, s vysokou estetickou hodnotou a funkčností. Jedním z materiálů, který všechna tato kritéria splňuje najednou, je biodeska NOVATOP. Dovolte nám tentokrát blíže představit společnost AGROP NOVA a.s., která je již přes 20 let významným českým výrobcem a držitelem C-o-C PEFC certifikace. Korespondenční rozhovor nám poskytla Kateřina Braunerová, která je ve firmě zodpovědná za reklamu a marketing.

Co si máme pod pojmem biodeska představit?

Základem pro všechny produkty NOVATOP je smrkové dřevo vysušené na vlhkost osm procent. Hlavní produkt – biodeska – je v naší kotlině slangový výraz pro vícevrstvou desku z masivního dřeva, která se odborně označuje jako SWP (z angl. solid wood panel). Deska se skládá z lichého počtu vrstev, nejčastěji tří a pěti, z nichž každá je složena z lamel z rostlého dřeva slepených k sobě. Vrstvy jsou vůči sobě otočeny o 90°. Biodesky díky svým mechanicko-fyzikálním vlastnostem zásadně ovlivnily i vývoj progresivního stavebního systému na bázi CLT (cross laminated timber), který je součástí portfolia NOVATOP.

A co je důležité zmínit, celý systém se vyrábí v České republice s převážným využitím domácích surovin.

Můžete stručně popsat historii a hlavní priority společnosti?

Produkty pod značkou NOVATOP vyrábí společnost AGROP NOVA a.s. na Moravě kousek od Prostějova. Historie společnosti se píše od roku 1992 a dnes je jedním z největších a nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek v Evropě. Díky špičkové kvalitě výrobků úspěšně dodává své produkty na vyspělé trhy, především evropské. Velkou předností výroby je soběstačnost v zásobování teplem. Nová kotelna, která splňuje přísné emisní limity, spaluje odpadní piliny z výroby a vytápí haly i mechanické lisy. Dřevní odpad z výroby je zároveň zdrojem tepla pro sušárny řeziva.

■ Vaše společnost naplňuje statut CSR čili společensky odpovědné firmy. Můžete to upřesnit?

Celý výrobní proces splňuje náročná kritéria pro řadu certifikací vč. prestižní Natureplus. Ráda bych zde odcitovala ředitele společnosti Vladimíra Crhonka: „Smyslem této certifikace je vyrobit zdravotně nezávadné stavební výrobky s maximálním ohledem na životní prostředí. Dokládáme přesnou informaci o tom, jak hospodaříme s energiemi a vodou, nakládáme s odpady, jak přispíváme ke snížení produkce oxidu uhličitého, emisí, v jaké míře používáme udržitelné materiály.


Naší činností se maximálně snažíme přispívat ke zmenšení dopadu globálních klimatických změn a podporovat trvale udržitelný rozvoj společnosti. Svou míru angažovanosti zvyšujeme zájmem o to, jaký původ naše dřevo má. Zpracováváme řezivo – ať už české, nebo zahraniční – které bylo vytěženo legálně a které pochází z lesů, v nichž se hospodaří trvale udržitelným způsobem, tzn. dříví certifikované PEFC. Pro zákazníka by to měl být jasný důkaz, že NOVATOP vyrábíme s maximálním ohledem k životnímu prostředí. V této souvislosti jsme se v letošním roce rozhodli začít používat pro veškeré firemní tiskoviny pouze PEFC certifikovaný papír.“

■ Lze dřevo označit jako stavební materiál 21. století?

Těžko bychom hledali všestrannější materiál. Dřevo je jedinou masově použitelnou obnovitelnou surovinou a zároveň je to jediný stavební materiál, který má pasivní bilanci CO2 v celém životním cyklu. Jeden metr krychlový dřeva dokáže vázat až 250 kg CO2! Tato užitečná vlastnost dřeva nevyprchá ani poté, co se zabuduje do stavby. Dřevo má z hlediska požadavků na stavební konstrukce ideální vlastnosti – je lehké, pružné, pevné a tuhé a také velice trvanlivé. Vladimír Crhonek popsal své zkušenosti se stavbami ze dřeva takto:

„V domech ze dřeva žijí lidé v těch nejbohatších a nejvyspělejších zemích světa, a to ne proto, že nemají na nic „lepšího“, ale protože staletí prokázala, že právě využití dřeva pro stavby je z mnoha důvodů optimální alternativou. Naše firemní filosofie spočívá především ve výrobě a vývoji vysoce kvalitních výrobků na bázi masivního dřeva.

Vše, co děláme, děláme s ohledem na životní prostředí a s plnou odpovědností k budoucím generacím. Zároveň děláme práci tak, aby bavila nejen nás, ale hlavně naše partnery i jejich zákazníky, a výsledkem byly opravdu poctivé masivní stavby, garantující vysokou kvalitu bydlení.“

Zpracovala Andrea Pondělíčková

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...