23
Pro

SPOLEČNÁ OSVĚTA NA LESNÍCH CESTÁCH – ZAHAJUJEME SPOLUPRÁCI S KČT

Spolupráci s Klubem českých turistů (KČT) jsme zahájili v létě loňského roku. Tímto krokem jsme chtěli navázat na součinnost s Lesy ČR, které zaujímají dlouhodobě pozici generálního partnera. Vedle reklamní podpory v časopise Turista chceme zviditelnit logo PEFC a informace o certifikaci na turistických vývěsních mapách KČT a připravujeme také naše zapojení v rámci projektu „Turistická značka“. V korespondenčním rozhovoru s předsedou KČT Mgr. Vratislavem Chvátalem a hlavním značkařem Ing. Pavlem Přílepkem představujeme nejen činnost této organizace, ale i naše společné plány.

Síť vyznačených turistických tras v ČR je skutečně úctyhodná. Víte, jaké procento vede lesem?

Celkem je vyznačeno 43 500 km pěších turistických značených tras, na kterých je umístěno téměř 70 tisíc směrovek a tabulek. V evidenci ale zatím nemáme, po jakém druhu cesty je turistická trasa vedena. Pro pěší turistiku je nejvhodnější přírodní povrch. Značené trasy se ale bohužel nemohou vyhnout ani asfaltovým cestám. Odhadujeme, že asi polovina pěších značených tras vede po lesních cestách a pěšinách.

Impulzem k naší spolupráci byla paradoxně probíhající kůrovcová kalamita, která má dopad i na turistická značení. Jak probíhá přeznačování tras v postižených lokalitách?

Síť pěších značených turistických tras je rozdělena do tříletého cyklu obnovy. Každý rok značkaři KČT projdou a obnoví značení na 1/3 značených tras. Ročně je to asi 15 000 km. Problémy způsobené kůrovcovou kalamitou se snažíme řešit i mimo plán obnovy značení tras. Jak mizí lesní porosty, mizí s nimi i značky v lesích. V důsledku zániku lesa nemáme dostatek objektů vhodných pro obvyklé značení tras a musíme ve větší míře využívat méně obvyklé a finančně náročnější způsoby značení. Více jsou používány plechové turistické značky, které umisťujeme na pařezy a jiné vhodné objekty. V případě nouze umisťujeme na významných křižovatkách tzv. „značkařský kolík“, na který připevňujeme plechové šipky označující směr trasy. Tato náhradní řešení jsou několikanásobně dražší než běžné způsoby značení tras.

Pandemie přivedla do lesa i takové návštěvníky, kteří dříve toto prostředí příliš nevyhledávali. Zaznamenali jste také více zájemců o vaše pochody a organizované akce v posledních měsících?

Mnoho tradičních turistických pochodů jsme v průběhu roku 2020 museli z důvodu epidemických omezení zrušit. Členové KČT i veřejnost se proto vydávali do přírody a významně více využívali ke svým individuálním výletům turistické značené trasy. KČT tak prostřednictvím značených tras přispěl k plošnému rozptýlení turistů. Díky mapovým aplikacím, obsahujícím i méně navštěvované cíle (bohužel bez parkovišť, záchodů nebo občerstvení), docházelo lokálně k přetížení navštívených míst, k jejich znečištění a mnohdy i ke konfliktům s místními obyvateli. Toto je dluh českého státu v segmentu cestovního ruchu, ale také výzva pro KČT apelovat na řešení a pomoci tento stav vylepšit.

Můžete nám blíže představit hlavní akce, které chystáte pro letošní rok i za přispění nás lesníků?

Turisté vždy chránili přírodu, která jim poskytuje zázemí pro většinu jejich aktivit. Proto se KČT a jeho členové v roce 2019 aktivně zúčastnili prvního ročníku akce „Den za obnovu lesa“, pořádané firmou Lesy ČR, s.p. Mělo tomu tak být i v loňském roce, ale akce se z důvodu koronavirové pandemie neuskutečnila. Kromě pořádání turistických pochodů ve všech krajích ČR se členové KČT chystají i v tomto roce tradičně zúčastnit celostátní aktivity „Ukliďme Česko“ a pochopitelně i odložené akce „Den za obnovu lesa 2021“. Ve spolupráci s PEFC ČR připravujeme na červen 2021 propagačně osvětovou akci „Turistická značka“, o které vás budeme včas a podrobněji informovat i na stránkách časopisu Lesnická práce. Tipy na různé turistické akce pro veřejnost v jednotlivých regionech najdou čtenáři na www.kct.cz/akce.

Děkuji za odpovědi (20. 12. 2020), Andrea Pondělíčková

Ilustrační foto: archiv KČT

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...