24
Říj

S šířícím se kůrovcem narůstá potřeba komunikace

Lesy v Česku, respektive čeští lesníci čelí kalamitní situaci, která nemá svým rozsahem v lesnické historii obdoby. Navíc v době, kdy je pro nezasvěceného člověka velmi obtížné rozlišit seriózní informaci od poplašné či úmyslně zkreslené zprávy. Z tohoto důvodu jsme se v letošním roce více zaměřili na kontaktní kampaň a podpořili propagační akce PEFC, na kterých máme možnost osobně mluvit a vysvětlovat návštěvníkům nejen význam certifikace, ale i současnou situaci v našich lesích a úsilí lesníků při jejich ochraně.

Osvětové aktivity PEFC v roce 2018
V příspěvku jsme připravili soupis akcí, které tým PEFC společně s našimi členy a se zapojením proškolených externích spolupracovníků, dosud uskutečnil. Tento způsob prezentace naší práce každoročně roste a my jsme přesvědčeni, ze zájmu a ohlasů veřejnosti, o její účelnosti a potřebnosti.


Veletrhy a výstavy
Na veletrzích Cesty dřeva 2018 v Praze, Silva Regina v Brně a výstavě For Arch v pražských Letňanech vytvořil tým PEFC společnou expozici se společností Lesní svět (www.lesnisvet.cz). Tento významný člen PEFC se úspěšně zapojil svými certifikovanými dřevěnými výrobky do činnosti lesní pedagogiky. Pomohl nám komunikovat a přiblížit téma certifikace lesů a výrobků ze dřeva návštěvníkům všech věkových kategorií velmi zábavnou formou. Tato expozice byla podle ohlasu návštěvníků jednou z nejhojněji navštěvovaných.


Regionální akce
V letošním roce jsme se s naším zeleným stanem PEFC zúčastnili několika zdařilých akcí v regionech, většinou na podnět a projevený zájem místních organizátorů. V jarním období jsme se prezentovali na májových slavnostech v zámeckém parku ve Vlašimi, dále na akci Zlatý list v Břidličné na Moravě a na Zlaté srnčí trofeji v Záhornici, ve Vraném nad Vltavou na slavnosti ku příležitosti výročí založení města a také v rámci dětského dne
v městském parku v Jablonci nad Nisou. Opakovaně se účastníme také projektu Oslava dřeva, kterou pořádá Zemědělské muzeum v Praze a Medových slavností v Hrádku u Nechanic. Na těchto akcích máme vždy připraven vybraný program lesní pedagogiky pro děti i dospělé spolu s aktivitami vysvětlujícími význam a důležitost certifikace lesů a výrobků ze dřeva.


Sponzorsky podpořené akce
Kromě akcí, kterých se organizace PEFC ČR přímo účastnila či se zároveň podílela na jejich organizaci, jsme řadu dalších akcí podpořili formou sponzorských darů, propagačních předmětů nebo pedagogických pomůcek. Propagační předměty od nás obdrželi například organizátoři dětského dne v Kněžicích, v Nové Vsi u Postupic či v Dobroutově, stejně jako účastníci Lesnicko-mysliveckého dne v Žirovnici u Pelhřimova.


Partnerství soutěže YPEF
Několikátý rok jsme hrdým partnerem znalostní soutěže YPEF (Young People in European Forests), která se každoročně úspěšně rozrůstá a ve které soutěží žáci základních a středních škol z celé ČR.


Roadshow a Kids Club BAUHAUS
Na jaře proběhla již tradiční první část Roadshow na vybraných pobočkách hobbymarketů Bauhaus. Vedle informování návštěvníků o certifikačním systému PEFC a o možnosti nákupu certifikovaných výrobků v Bauhausu byly tyto promo akce plné soutěžení nejen pro děti – zábavné poznávačky, skládací puzzle, silová soutěž ve zdvihání košů se dřevem pro dospělé a další aktivity. Příchozí zde našli spoustu zajímavých nápadů, např. jak využít certifikované dřevo a kde lze výrobky z certifikovaného dřeva zakoupit, a zároveň se dozvěděli vše potřebné o trvale udržitelném lesním hospodaření a souvisejících tématech. Podzimní část na zbývajících pobočkách Bauhaus pokračovala v září tohoto roku. V říjnu se již tradičně stává PEFC partnerem projektu Kids Club Bauhaus, v rámci nějž dodáváme na všechny pobočky vybraný polotovar dřevěného výrobku, který si děti následně sami či s pomocí rodičů sestavují. Při této příležitosti máme opět možnost podpořit osvětu a propagaci certifikace a jejího významu.


Tradičně navštěvované oborové akce
PEFC se každoročně účastní vybraných oborových akcí pro širokou veřejnost, které opět skýtají možnost osvěty a podpory povědomí o našem poslání a významu certifikace. V letošním roce jsme se zúčastnili dřevorubecké soutěže EURO JACK Jihlava 2018, Lesnických dnů VLS v Ralsku, Festivalu dřeva v Ostravě a chystáme se na Oslavy lesa, konané v rámci výstavy Flora Olomouc, na Den lesní techniky v Hradci Králové a na akci Noční les Lesů města Brna.

České dřevěné Vánoce 2018
Projekt „České dřevěné Vánoce“ pokračuje v roce 2018 již svým šestým ročníkem v tradici myšlenky o návratu vánočních svátků k jejich původnímu významu. Propagace projektu opět probíhá především na inovovaném webu www.drevenevanoce.cz, kde mají návštěvníci možnost najít zajímavé informace a „dřevěnou“ inspiraci. Připraveny jsou také vědomostní soutěže o hodnotné ceny v podobě hodnotných knih s lesnickou a dřevařskou tematikou. Z uvedeného výčtu je zřejmé, že tým PEFC posiluje své propagační aktivity zaměřené zejména na širokou veřejnost. Dostat však do povědomí laické veřejnosti, či chcete-li spotřebitelů, základní informaci o významu certifikace a schopnost rozpoznat naše logo a posílit chuť k nákupu certifikovaných výrobků je vždy běh na dlouhou trať. Věříme, že jsme na tuto cestu připraveni, a uvítáme další podněty ze strany nejen našich členů, ale i ostatních zástupců lesnicko-dřevařského sektoru.


Za tým PEFC ČR
Andrea Pondělíčková
Foto: archiv PEFC ČR

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...