20
Zář

Asociace lesních mateřských škol a PEFC zahájily spolupráci

Lesní mateřské školy a lesní kluby se bez nadsázky staly fenoménem a vyhledávanou alternativou pro předškolní děti zejména ve městech. Tyto netradiční školky s úspěchem a v mnoha podobách fungují již řadu let v zahraničí. O jejich rozšíření u nás a zejména o jejich řádné legislativní zakotvení se velkou měrou zasloužila PhDr. Tereza Valkounová, Ph.D., spoluzakladatelka Asociace lesních mateřských škol. Činnost této Asociace podporují Lesy ČR, s.p., a v letošním roce jsme zahájili spolupráci i v rámci organizace PEFC.

Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) vznikla před osmi lety a v současné době sdružuje již 140 lesních mateřských škol a lesních klubů z celé České republiky. Jejím dlouhodobým záměrem je vytvořit kvalitní prostředí pro rozvoj nových lesních školek a klubů a zlepšovat ty stávající. Děti společně s průvodci (jak se učitelům v těchto školkách říká) objevují svět přírody a lesního prostředí, kde lesní mateřské školky a kluby působí, prostředí, které se dětem stává postupně důvěrně známé a přirozené v proměnách ročních období.

V současné době již řada těchto zařízení spolupracuje s lesními pedagogy a je samozřejmě v kontaktu s vlastníkem či správcem lesa, který mateřskou školu či klub obklopuje a kde se děti každodenně pohybují.

Podporovat hlubší povědomí o práci lesníků a spolupracovat s ALMŠ jsme se rozhodli po několika našich schůzkách a návštěvě Letní školy pro pedagogy lesních mateřských škol, sdružených v ALMŠ. Na této letní škole se po celý týden konala řada zajímavých přednášek a také proběhla výměna poznatků a zkušeností včetně účasti zahraničních expertů. Kromě nových nápadů a jejich sdílení se všichni účastníci letos těšili na závěrečný večer, z nějž si odnesli nejen zážitky, ale i cenné výhry z neobyčejně bohaté tomboly. První cenou byla letos naše dřevěná kostka z projektu „Les v kostce“, kterou vyhrála Michaela Čáslavová, průvodkyně z lesní školky Nad Klenicí z Mladé Boleslavi. Při této příležitosti jsme účastníkům letní školy představili hlavní cíle certifikace lesů a společně se pobavili o možnostech vzájemné spolupráce. Na závěr naší společné diskuze jsme si promítli náš spot s názvem Lesní školky – pojďte nakouknout, trefně porovnávající lesní školky pro děti a sazenice lesních dřevin.

Z podkladů ALMŠ zpracovala Andrea Pondělíčková.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...