10
Pro

Rok 2021 a uskutečněné osvětové aktivity PEFC

Koncem roku vždy přinášíme společné ohlédnutí za uskutečněnými akcemi, které jsme pořádali nebo se jich zúčastnili v pozici partnera, sponzora či odborného garanta. Do plánovaných akcí všem nepříjemně zasáhla pandemická situace, zejména v prvním pololetí, přesto je z uvedeného výčtu zřejmé, že se nám podařilo navázat nejen na tradiční aktivity, ale i rozšířit spolupráci PEFC s novými partnery.

Spolupráce s Klubem českých turistů

Dne 11. června proběhla propagační akce „Turistická značka“ Klubu českých turistů (KČT) na náměstí Republiky v Praze, kde tato jedna z nejstarších turistických organizací na světě oslavila své 133. narozeniny. Pro návštěvníky, a zejména pro rodiny s dětmi byl připraven program zaměřený na ochranu přírody a lesů. Dlouhodobým generálním partnerem KČT jsou Lesy ČR, s.p., akci letos nově podpořil i PEFC ČR. V rámci součinnosti a podpory KČT vychází měsíčník „Turista“ a ročenka akcí KČT na certifikovaném papíru PEFC. V jednání jsou i další projekty a formy budoucí spolupráce.

S dětmi v Kolpingově rodině ve Smečně

Každoročně navštěvujeme tým pod vedením koordinátorky Markéty Vlčkové, který pořádá speciální pobyty pro rodiny pečující o děti se vzácnými nervosvalovými onemocněními. Tentokrát se tábor konal třetí srpnový týden a ani my jsme nechyběli. Pro děti, které se kvůli svým onemocněním nemohou účastnit běžných letních pobytů, byl opět připraven týden plný nezvyklých zážitků. V rámci půldenního programu se děti zábavnou formou dozvěděly spoustu nových informací o lese, kam se se svými elektrickými vozíky dostávají velmi zřídka. Prostřednictvím našich didaktických pomůcek měly možnost otestovat své znalosti „lesní moudrosti“, za což byly odměněny krásnými dárky od PEFC. Největší zájem tentokrát vzbudil hmyzí hotel, který si děti se svými asistenty mohly dotvořit.

Veletrh Natura Viva – Lysá nad Labem

Ve dnech 8.–12. září se opět konal veletrh Natura Viva. Jako tradiční účastníci jsme spolu s Lesním světem, společností vyrábějící interaktivní dřevěné pomůcky pro lesní pedagogiku, připravili expozici pro návštěvníky, kteří si přišli zasoutěžit a rozptýlit se se svými dětmi. Přes nejistou situaci ohledně samotného konání výstavy byla účast uspokojivá a naše hostesky se měly co otáčet.

Partnerství národního kola soutěže YPEF

Několikátým rokem jsme hrdým partnerem znalostní soutěže YPEF („Young People in European Forests“), kterou pořádá Česká lesnická společnost a která se každoročně úspěšně rozrůstá o další soutěžní družstva z řad žáků základních a středních škol z celé ČR. Tento rok se národní kolo konalo 16. září na zámku v Kostelci nad Černými lesy.

Veletrh For Arch – Praha Letňany

Další výstava v našem kalendáři, zacílená na širokou veřejnost, se konala ve dnech 21.–25. září na veletrhu For Arch, který je každoročně pořádán na výstavišti v Letňanech. Ve spolupráci s naším tradičním partnerem, společností Lesní svět, si tým PEFC pro návštěvníky připravil koutek s různými soutěžemi a informacemi o certifikačním systému PEFC, o významu práce našich lesníků a také se základními informacemi o důležitosti sledování loga PEFC na výrobcích ze dřeva i papíru.

Bezpečné dny v práci – SLŠ Žlutice

Jako sponzor akce zamířila organizace PEFC ČR 22. října na Střední lesnickou školu ve Žluticích, kde se uskutečnil 2. ročník celostátního kola soutěže „Bezpečné dny v práci“. Soutěž vyhlásil a organizoval Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice. Je určena studentům středních lesnických škol a zaměřena především na ověření teoretických a praktických vědomostí z oblasti BOZP a poskytování předlékařské první pomoci. V připraveném teoretickém testu byly zakomponovány i otázky související s certifikací a před samotným zahájením soutěže měl zástupce PEFC příležitost ke krátké prezentaci. Akce byla velmi dobře zorganizována a podpořena zajímavými a hodnotnými cenami. Všichni zúčastnění se shodli na potřebnosti prohlubování znalostí z BOZP a podpořili myšlenku pravidelného pořádání této soutěže.

Obnova lesa s BAUHAUSEM – výsadba 156 000 stromů

O společném projektu jsme podrobně informovali v LP 3/2021. Cílem tohoto projektu společenské odpovědnosti firem (CSR), jehož je PEFC odborným garantem, je nejen informovat o ochraně a obnově českých lesů, ale také nabídnout možnost, jak pomoci přírodě ve vybraných lokalitách. V rámci měsíce října probíhala výsadba sazenic lesních dřevin na vybraných lokalitách městských a obecních majetků. Při těchto eventech se mohli zájemci aktivně zapojit a organizátory mile překvapil velký zájem z řad veřejnosti. O projektu byla veřejnost informována prostřednictvím marketingové kampaně probíhající napříč médii a také přímo v odborných centrech BAUHAUS. Další informace o výsadbě stromů společností BAUHAUS najdete na www.skutecnestesti.cz.

Z dalších akcí, které se konaly za účasti PEFC ČR, můžeme vyjmenovat například Den lesa na loveckém zámku Ohrada, Medové slavnosti na Hrádku u Nechanic, Retroměstečko v Pardubicích, dětský den ve Žďáru nad Sázavou nebo Oslavy lesa při výstavě Flora Olomouc, kde jsme se také zapojili do osvěty o lesnictví a významu certifikace lesů v ČR. Věříme, že v nadcházejícím roce budeme v našem úsilí dále pokračovat.

Andrea Pondělíčková, PEFC ČR

Foto: archiv PEFC ČR

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...