04
Říj

Znáte naše logo a víte, co se za ním skrývá?

I takto oslovuje náš promo tým návštěvníky nejrůznějších akcí, kterých se s naším zeleným stanem účastníme. Výčet aktivit, jimiž se sekretariát PEFC ČR snaží podpořit povědomí o významu certifikace, logu PEFC a v širším kontextu také o práci lesníků a stavu našich lesů, každoročně stoupá.

Po útlumu způsobeném covidem-19 je zájem o naši účast na různých akcích určených nejširší veřejnosti mimořádně vysoký. Limitován personálními kapacitami i schváleným rozpočtem, se promo tým účastní řady akcí a projektů napříč republikou. Zvýšila se také spolupráce s našimi členy – držiteli certifikátu – a věříme, že stoupá i povědomí o významu certifikace našich lesů i výrobků ze dřeva.

V příspěvku bychom vám rádi představili výběr z akcí, které proběhly či proběhnou v druhém pololetí tohoto roku. Na většinu z nich jezdíme opakovaně a velmi nás těší, že zájem
a znalosti návštěvníků o lese a souvisejících tématech jsou každoročně vyšší.

Speciální tábor pro děti se SMA (1. 8. 2023)

„Chtěla bych tímto ještě jednou poděkovat za přípravu programu na speciálním táboře pro děti se vzácnými nervosvalovými onemocněními. Pro děti, které se vzhledem ke svým onemocněním nemohou účastnit běžných táborů, každoročně připravujeme týden plný zážitků. Jsme rádi, že od roku 2016 je součástí našeho táborového programu také poznávání přírody. Děti se atraktivní formou dozvídají spoustu nových informací o lese, kam se se svými elektrickými vozíky mnozí nikdy nepodívají. Prostřednictvím skvělých didaktických pomůcek mají děti možnost otestovat své znalosti „lesní moudrosti“, za což jsou vždy odměněny krásnými dárky od PEFC. Děkuji za laskavost a za dlouholetou spolupráci. Pro děti i nás dospělé jsou tato setkání s přírodou vždy zajímavá a přínosná. Jsem ráda, že se z našeho „náhodného setkání“ stala taková hezká tradice. Budeme se těšit na viděnou v roce 2024,“ citujeme z dopisu Markéty Vlčkové, která tyto tábory organizuje.

Retroměstečko Pardubice (9.–10. 9. 2023)

Mezi tradičními propagačními akcemi nechyběla naše účast na události s názvem „Retroměstečko Pardubice“. Z názvu lze soudit, že nemá mnoho společného s lesnictvím, ale naše prezentace si zde opakovaně nachází své místo. Je výbornou příležitostí, jak oslovit novou cílovou skupinu a seznámit ji s přístupem k trvale udržitelnému hospodaření v lesích a s významem loga PEFC na výrobcích na bázi dřeva.

Retroměstečko je projektem pro celou rodinu. Seznamuje s tradicemi a úspěchy naší republiky napříč různými obory. Díky této akci se přenesete o několik desetiletí zpátky
a máte možnost porovnat vývoj a pokrok v řadě oborů. Projekt má i svůj humanitární podtext, neboť spolupracuje s nadacemi, které návštěvníkům přibližují, jak se žije lidem s handicapem.

For Arch – Praha Letňany (19.–23. 9. 2023)

Ve dnech 19.–23. září se na výstavišti v Praze-Letňanech konal každoroční veletrh For Arch, kterého se PEFC pravidelně účastní v roli partnera veletrhu. V rámci této podpory bylo logo PEFC nejen na vstupenkách a papírových taškách pro partnery této prestižní výstavy, ale i na dalších veletržních tiskovinách pro vystavovatele, vyrobených z PEFC certifikovaného papíru. Hlavní náplní naší expozice bylo informovat širokou veřejnost o významu a možnostech certifikace lesů a spotřebitelského řetězce PEFC. Velkým pomocníkem při naší promo práci byly interaktivní naučné tabule firmy Lesní svět, které doplňovaly program lesní pedagogiky, a zábavnou formou tak bylo možné vzdělávat nejen děti, ale i dospělé.

O rozvíjející spolupráci s PVA Letňany jsme vás podrobněji informovali v předchozím čísle Lesnické práce.

Lesnický den muzea OHRADA (7. 10. 2023)

Náš promo tým nebude chybět na zámku Ohrada na oblíbeném Lesnickém dnu, který pořádá muzeum Ohrada. V našem zeleném stanu budou připraveny osvědčené hry a soutěže pro malé i velké návštěvníky, například poznávání různých druhů přírodnin či nejen dětmi tolik oblíbené dřevěné skládačky. Pro účastníky máme připraveny pěkné drobné dárky – dřevěné medaile ve tvaru stromku, dřevěná domina, tužky, pravítka a samozřejmě informační letáky PEFC.

Flora Olomouc – Oslavy lesa (6.–7. 10. 2023)

V prvním říjnovém týdnu bude výstaviště Flora Olomouc hostit podzimní akci zaměřenou na prezentaci lesnictví. Každoročně využíváme této příležitosti a účastníme se s naší expozicí, abychom návštěvníky oslovili zajímavými interaktivními prvky ze dřeva, hrami a kvízy. Tato výstava je vždy velmi pestrá díky účasti řady subjektů z lesnicko-dřevařské branže, kteří nabízejí zajímavé prezentace a divácky atraktivní doprovodné programy, jako například vystoupení sokolníků, umělecké řezbářství či vyřezávání s motorovou pilou.

Soutěž Bezpečné dny v práci – SLŠ Žlutice (20. 10. 2023)

Jako jeden z podporovatelů akce se od nultého ročníku účastníme soutěže Bezpečné dny v práci, která se koná na Střední lesnické škole ve Žluticích. Soutěž vyhlásil a organizuje Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR. Je určena studentům středních lesnických škol a její zaměření je především na ověření teoretických a praktických vědomostí z oblasti BOZP a poskytování předlékařské první pomoci. V připraveném teoretickém testu jsou zakomponovány i otázky související s certifikací a před samotným zahájením soutěže má zástupce PEFC příležitost ke krátké prezentaci.

Bauhaus Kids Club (11. 11. 2023)

Zdravé životní prostředí, udržitelnost a důraz na ekologii jsou stěžejní hodnoty, které společnost BAUHAUS podporuje a zastává. Firma dlouhodobě investuje mimo jiné do aktivit zaměřujících se na ochranu přírody a šetrný přístup k jejím zdrojům. To nás přivedlo ke spolupráci, která trvá již deset let. Jednou k aktivit je naše účast na interaktivních dílničkách pro děti, které se pravidelně konají ve všech odborných centrech společnosti BAUHAUS. V sobotu 11. listopadu se na všech deseti pobočkách včetně Bratislavy budou opět sázet duby. Tento projekt je velmi úspěšný a na každé pobočce se jej pravidelně účastní kolem 200 dětí i se svými rodiči.

Andrea Skřivánková

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...