28
Bře

Podporujeme projekt Ukliďme Česko

Tato dobrovolnická úklidová akce s celým názvem „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“ letos vstupuje do svého pátého ročníku. Probíhá na území celé České republiky a svým zaměřením jistě mnohým čtenářům připomene společné začátky a podobné aktivity pod hlavičkou Hnutí Brontosaurus. Nelegálně vzniklé černé skládky a opakovaný úklid nepořádku v lese řeší lesníci i vlastníci lesů prakticky permanentně. Stejně jako Lesy ČR, VÚLHM či MENDELU se i PEFC rozhodl podpořit tuto dobrovolnickou akci a napomoci nejen v zapojení se do úklidových akcí, ale i do mediální osvěty široké veřejnosti. Společným cílem organizátorů není snaha každoročně navyšovat úklidové aktivity, ale dlouhodobě ovlivňovat veřejnost k ochraně životního prostředí kolem nás.

 

Počet členů organizačního týmu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Největší podíl na celé akci mají dobrovolníci. Srdcem akce jsou dobrovolní organizátoři místních úklidů, kteří se chopí zodpovědnosti a zorganizují úklid v místě, jež si sami určí, a starají se o hladký průběh akce. Do úklidových akcí se zapojují lidé ze všech koutů České republiky. Uklízejí školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, vysokoškoláci, důchodci, programátoři, lékaři, prodavači, ekologové, turisté, pejskaři, pankáči… Prostě všichni, na koho si vzpomenete. Pojí je společný zájem – příroda bez
odpadků. Akce se představuje sloganem „Uklízíme společně!“ Významný podíl na uskutečnění akce mají také všichni, kteří tento projekt podporují, a to ať již finančně či materiálně, anebo mediálně. Proto se i PEFC rozhodl do této akce zapojit a informovat o ní čtenáře Lesnické práce.

Společný termín dubnového úklidového dne je na spadnutí, s několika otázkami jsme se proto obrátili na jednoho z organizátorů Ing. Radka Janouška a na brigádníka Pavla Vinklera.
■Popište, prosím, čtenářům Lesnické práce historii akce s příznačným názvem „Ukliďme svět, ukliďme Česko“, jak jste začínali a jakou podobu má tento projekt dnes?

Akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ probíhá od roku 2014. Jednalo se o reakci na množství černých skládek, které lidé ohlašovali prostřednictvím v té době nové mobilní a webové aplikace ZmapujTo. Bohužel, nebylo v silách úřadů všechny skládky uklidit. V Brně se tak kolem spolku Ekosmák – dnes přejmenovaného na Ukliďme Česko – vytvořila skupina lidí, kteří uspořádali první ročník. Dalším důležitým bodem byl začátek spolupráce s Českým svazem ochránců přírody, který už od roku
1992 pořádal v rámci celosvětové iniciativy Clean up the World! své vlastní úspěšné úklidovky. Díky společnému úsilí se nám v roce 2016 podařilo oslovit a aktivně zapojit přes 86 000 dobrovolníků a sebrat přes 1 600 tun odpadu (z toho 23 % vytřídit). Minulý rok se do 2 476 úklidů zapojilo dokonce 96 133 dobrovolníků! Účastnili se stovky škol, dobrovolní i profesionální hasiči, záchranáři, policisté, celá města, obce i několik mediálně známých tváří.

■Akce proběhne již v sobotu 7. dubna, stihnou se případní zájemci z řad lesníků a zpracovatelů dřeva ještě oficiálně zapojit a případně jakým způsobem?

Nejjednodušším a také nejpohodlnějším způsobem, jak se zapojit, je registrovat se na webu Uklidmecesko.cz jako dobrovolník a přidat se k už existujícímu úklidu. Druhou možností samozřejmě je úklid sám zorganizovat. I to je možné a vítáme to, akcím na poslední chvíli ovšem už nejsme schopni garantovat dodání úklidových pomůcek.

■Bude to takové trochu jiné houbaření. Můžete uvést hlavní důvody, proč by se i vlastníci lesů měli do akce aktivně zapojit?

Důvodů, proč se zapojit, je víc. Zaprvé, jarní termín je vybrán záměrně. Když totiž roztaje sníh, objeví se kolem nás spousta odpadků, které lidé přes zimu odhodili. Týká se to bohužel i lesů, kde jsou přes zimu velmi aktivní třeba běžkaři. Podle našich
zkušeností je v lesích i velké množství černých skládek, které by si zasloužily uklidit. Úklid ale může být i dobrým důvodem sejít se se sousedy v obci. Vždyť kdy chutná sklenička slivovice lépe než po práci?

■Jak bylo výše zmíněno, národní akce proběhne v sobotu 7. dubna. Probíhají nějaké další úklidové akce i během roku?

Zorganizovat úklid prostřednictvím našeho webu je možné celoročně, dvakrát do roka se ale snažíme kvůli lepší propagaci úklidy koordinovat. Kromě 7. dubna se tak bude uklízet i na podzim, a to 15. září v rámci světového úklidového dne, který proběhne ve stejný den ve více než 120 zemích.

Podrobné informace naleznete na www.uklidmecesko.cz.

Andrea Pondělíčková
Foto: archiv společnosti Ukliďme Česko

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...