30
Zář

PEFC 3D instalace v centru Prahy

V Praze na Smíchově vznikla obří 3D instalace neziskové organizace PEFC, která se dlouhodobě zabývá nezávislým dohledem na správné hospodaření v lesích. Chce tímto informovat veřejnost o stavu českých lesů, o možnostech podpory trvale udržitelného hospodaření v lesích a o zapojení se do záchrany nejohroženějších lesů na světě. Spouští proto nový projekt Letemlesem.cz.

Instalace je velká 160 m2 a je poskládaná z fotek skutečných českých lesů. Na jejich srovnání ukazuje, že lesní porosty potřebují správnou péči, aby mohly zdravě růst. Lesy produkují nejen dřevo, ale nabízí dlouhodobě i příjemné místo pro relaxaci, sport, chov zvěře, sběr hub a lesních plodů. Právě zodpovědný způsob využívání lesů, trvale udržitelné hospodaření, organizace PEFC dlouhodobě propaguje.

V České republice je pod kontrolou PEFC více než 70 % rozlohy lesů. Patříme tak mezi státy s nejlepší péčí o lesy na světě!

Jeden z nejzkušenějších lesníků u nás, Karel Schwarzenberg, k tomuto tématu uvádí:

„Málokterý venkovan, který přijde do města, vám bude vysvětlovat, jak má jezdit tramvaj nebo jak má fungovat potrubí. Ale leckterý všeuměl, sotva vstoupí někam do lesa, vám vysvětlí, jak špatně se lesníci, kteří absolvovali studium, starají o naše lesy. Přesně ví, že by se měla zastavit těžba, hospodářské lesy by se měly jako parky přenechat přírodě, aniž by poznal rozdíl mezi babykou a osikou, nemluvě o různých druzích jedle. Řekne vám, že lesníci zanedbávají rozmanitost lesa. Moderní lesnictví se ale přesně tímto zabývá, monokultury jsou dávno za námi. Se vzrůstajícími teplotami musíme zachovat funkci lesa změnou výsadby. V pralese by se sotvakdo mohl procházet. Při hledání hub by si pravděpodobně zlámal nohy při zdolávání tlejících kmenů a vývratů. My máme už přes tisíc let lesy, o které se tak či onak pečovalo, dokonce se u nás lesní plochy rozšířily. Buďme lesníkům vděčni za jejich práci a přiznejme si, ze naše lesy milují, jinak by si toto namáhavé a nepříliš dobře placené povolání nezvolili. Naše lesy si zaslouží, aby se o ně odborně pečovalo.“

Skvělý stav českých lesů je nutno nejen udržet, ale i dále zlepšovat. Dále je potřeba přispět i k záchraně lesů ve světě! Jak? Logo PEFC jako mezinárodně respektovaná značka dává informace o původu lesních produktů a jistotu, že při výběru výrobku ze dřeva a papíru odběratelé podporují správnou péči o lesy a nepodílí se na devastaci lesů kdekoliv na světě. Širší veřejnost má ale o této certifikaci stále málo informací.

ProtoPEFC touto 3D instalací upozorňuje na svůj nový projekt Letemlesem.cz, který má široké veřejnosti zajímavou formou přiblížit práci českých lesníků. Spolu s ním vyhlašuje soutěž, ve které pořadatelé vyzývají, aby lidé poslali své fotky z lesa a vystihli, jakou emoci či pocit v nich les vzbudil. Dva výherci, které vybere veřejnost a pořadatelé soutěže, vyhrají možnost strávit noc na stromě ve výšce 9 metrů. Pravidla soutěže jsou zde: www.letemlesem.cz.

„Naší ambicí je přitáhnout pozornost k lesnictví a šířit pravdivé a podložené informace o lesích a jejich stavu směrem k široké veřejnosti. Z našich dotazníkových šetření vyplývá, že lidé v ČR nejsou dostatečně informováni o stavu našich lesů. Například většina lidí si myslí, že lesů v ČR ubývá. Toto samozřejmě není pravda. Plocha lesů se v ČR dlouhodobě zvětšuje a v současné době se pohybuje okolo 34 % rozlohy území ČR,“

říká Ing. Stanislav Slanina, Ph.D., výkonný ředitel PEFC. Za posledních 50 let přibývalo v průměru cca 2 000 hektarů lesa ročně na současných 2 668 milionů hektarů lesa. ČR má druhé nejvyšší zásoby dřeva na hektar v Evropě.

PEFC Česká republika je součástí globálně nejrozšířenějšího certifikačního systému lesů se sídlem v Ženevě. Aktuálně má po celém světě certifikát PEFC přes 300 milionů hektarů lesů a 750 tisíc jejich individuálních vlastníků. Více než 18 tisíc zpracovatelských a obchodních společností je držiteli certifikátu spotřebitelského řetězce. V ČR je pod kontrolou systému PEFC 70 % rozlohy lesů a přes 200 společností prokazuje svou společenskou odpovědnost tím, že se zapojily do PEFC spotřebitelského řetězce. Pomáhají tak tomu, aby se na trh dostaly jen výrobky z takového dřeva, které bylo těženo zodpovědně a z udržitelných zdrojů.

www.letemlesem.cz

www.facebook.com/letemlesem

www.instagram.com/letemlesem

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...