30
Čvc

Objevte svět papírových obalů – poptejte Litobal i s logem PEFC!

V tomto článku bychom chtěli představit dalšího významného držitele C-o-C PEFC certifikace – společnost Litobal s.r.o. z Moravských Budějovic. Tato česká firma působí na trhu již bezmála 30 let a vybudovala si přední místo ve výrobě papírových tašek a sáčků. V souvislosti s novelou zákona o obalech, který od loňského roku zakazuje obchodníkům poskytovat igelitové tašky zdarma, nás zajímal nárůst poptávky po těch papírových. O krátký rozhovor jsem požádala majitele společnosti Litobal pana Zdenka Stojánka.

Majitel společnosti Litobal s.r.o., Zdenek Stojánek

Nejprve mi dovolte stručný pohled do minulosti. Jak jste se jako zemědělský inženýr dostal k výrobě papírových obalů?

Kartonařina si mě našla sama. Počátečním impulsem byl kamarád, který pracoval ve firmě vyrábějící obaly. Firma nestíhala pokrývat poptávku a my dostali nápad, že bychom některé zakázky začali dělat sami. Šlo o primitivní výrobu, kdy jsme materiál stříhali nůžkami. V té době jsme neměli téměř žádné režie, sami jsme vyráběli, rozváželi. Následně jsem začal hledat nějaké odpovídající strojové vybavení. Jako první jsme měli staré obuvnické stroje z třebíčské Boroviny, které jsme upravili pro výrobu obalů. S náročnějšími zákazníky jsme však museli řešit i nákup pořádných mašin. Měl jsem štěstí, jeden náš klient mne nasměroval do Itálie a tento krok předurčil další rozvoj firmy. Začal jsem pronajímat první prostory a postupně zaměstnával další a další lidi. Po kartonáži se naším dalším produktem stal papírový sáček. Začátky nebyly jednoduché, ale nyní jejich produkci počítáme na miliony kusů, v rozličných velikostech a s potiskem dle přání zákazníka.

A kdy jste zahájili výrobu samotných papírových tašek?

Výroba papírových tašek byla mým dlouho nenaplněným snem. Podařilo se nám ji rozjet díky dotaci v září 2011, kdy jsme otevřeli nový výrobní areál v Šebkovicích. První taškovací stroj jsme dovezli z Ameriky a v Evropě je asi jediný svého druhu. Od jara 2015 už vyrábíme papírové tašky na dvou mašinách ve třech směnách. Strojů bychom uživili více, ale jsou to obrovské investice. My konkurujeme starým rodinným firmám z celé Evropy, které vyrábí třeba na deseti strojích. Potenciál pro rozšiřování výroby je velký, využití papírových tašek a papírových obalů obecně v posledních letech stále roste. Důvodem je přísnější legislativa a tlak na eliminaci igelitových obalů, ale věřím, že i zákazníci z vlastního přesvědčení papírové obaly upřednostňují.

„Igelitům zvoní hrana, vyrábíme ekologicky“ – tento slogan na webu vaší firmy do jisté míry předurčuje váš přístup k získání certifikátu C-o-C PEFC pro papírové sáčky a tašky. Co však bylo tím prvotním impulsem pro tuto volbu?

Impulsem byl samozřejmě požadavek konkrétního zákazníka. V minulosti jsme většinu naší produkce exportovali, měli jsme a máme zákazníky především v Německu a Francii. Dnes se však již situace obrací, stále více našich výrobků zůstává v tuzemsku. Máme klienty, kteří požadují výrobu z certifikovaného papíru. Naším stěžejním dodavatelem je Mondi Štětí. S dostupností certifikovaného papíru nemáme problém, nakupujeme na sklad v odpovídajících množstvích, abychom kontinuálně pokryli objem naší výroby. Osobně mám radost, když ve stále větší míře potkávám naše produkty ať již v obchodních řetězcích, nebo i při běžné procházce Prahou.

Uvádíte logo PEFC na svých výrobcích vždy při použití certifikovaného papíru? Vnímáte certifikaci jako jistou obchodní výhodu?

Samotné logo PEFC, stejně jako další informace a potisk na výrobcích, děláme vždy na základě přání zákazníka. Osobně se domnívám, že povědomí o samotné certifikaci roste a zákazníci toto logo znají a spojují jej s„něčím navíc“, co pozitivně ovlivňuje životní prostředí kolem nás. V samotném byznysu je požadavek na doložení certifikace prakticky běžnou praxí.

Vyrábíte z přírodních materiálů, zdůrazňujete ekologické postupy. Působíte v tomto duchu i na své zaměstnance?

Otázky ochrany přírody v naší firmě skutečně nejsou pouze marketingovým nástrojem. Pracujeme s přírodním materiálem, pocházejícím z obnovitelných zdrojů, vyrábíme produkty, které přírodě neškodí, myslíme zkrátka na budoucnost a v tomto směru také vzděláváme naše zaměstnance. Jsem přesvědčen, že tuto firemní etiku mají „pod kůží“. A navštívíte-li náš nový provoz, uvidíte nejen moderní výrobní prostory, ale také oceněnou přírodní zahradu nebo hmyzí hotel.

Zpracovala Andrea Pondělíčková

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...