28
Srp

Jak chránit lesy v době kůrovcové kalamity

Kalamitní situace v českých lesích je svým rozsahem nejhorší v naší historii. Zasáhla či ohrožuje plošně celé území naší republiky. Nový projekt NEKRMBROUKA.CZ je praktickým rádcem zejména drobným vlastníkům lesů bez lesnického vzdělání, který přináší jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity. Cílem tvůrců tohoto portálu je přispět k zapojení všech vlastníků do boje s dopady sucha a kůrovcové kalamity.

Portál NEKRMBROUKA.CZ svým obsahem přispívá k šíření osvěty mezi vlastníky lesů a zároveň by se měl stát užitečným odkazem pro odborné lesní hospodáře či státní správu lesů, kam mohou nasměrovat drobné vlastníky, aby se seznámili s nutnými opatřeními a postupy v ochraně lesa proti lýkožroutu smrkovému.

V České republice je dle dostupných údajů více než 300 tisíc drobných vlastníků lesa (do 50 ha), kteří obhospodařují téměř třetinu plochy lesů. Při současném stavu populace kůrovců a rychlém šíření kůrovcové kalamity je naprosto nezbytné, aby všichni vlastníci své porosty pravidelně kontrolovali a činili potřebné kroky v ochraně lesa.

Z kontaktu realizátorů projektu s  vlastníky lesů je zřejmé, že většina drobných vlastníků lesů má i přes nejrůznější komplikace zájem své lesy před kůrovcovou kalamitou chránit. Chybí jim ovšem srozumitelné a jednoduché informace, jak postupovat.

Portál NEKRMBROUKA.CZ obsahuje stručné informace o rozvoji a dopadech kůrovcové kalamity a je strukturován do třech hlavních informačních částí.

  • Základním informačním blokem je takzvané kůrovcové kalamitní desatero, kde jsou jednoduchými formulacemi popsány základní kroky ochrany porostů před kůrovci.
  • Textovou část doplňuje praktický videonávod, zaměřený na postupy dostupné pro drobné vlastníky.
  • Pro řešení konkrétních problémů funguje také telefonické poradenství v podobě tzv. kůrovcové linky.

V dalších částech portálu naleznou drobní vlastníci lesů souhrn nejdůležitější související legislativy, informace o roli odborných lesních hospodářů a státní správy lesů, odkazy na zdroje dalších užitečných informací, či leták Kalamitního kůrovcového desatera ke stažení.

Pro srozumitelnost je NEKRMBROUKA.CZ připraven ve dvou verzích – letní a zimní. Aktuálně je spuštěna vedle zimní verze (mimo letovou aktivitu kůrovce) i videonávod pro letní období (letová aktivita kůrovce) a je spuštěna letní verze portálu.

Uvítáme i pomoc návštěvníků, přátel lesa i vás, kteří provozujete lesní mateřské školy. Stále hledáme další formy komunikace a cesty, jak šířit potřebné informace a zajistit jejich srozumitelnost a dostupnost pro malé vlastníky lesů. Děkujeme, že nám pomáháte!

Projekt NEKRMBROUKA.CZ realizuje společnost Lesnická práce a PEFC ČR s odbornou garancí Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...