18
Lis

Nový sazebník PEFC COC notifikačních poplatků

PEFC ČR vydal nový sazebník notifikačních poplatků pro PEFC spotřebitelský řetězec lesních produktů (PEFC COC). Nový sazebník vejde v platnost 1. ledna 2024 a bude navázán na obrat za produktové kategorie pokryté PEFC COC certifikátem. Po více než dvaceti letech tak dochází k systémové změně při stanovování výše notifikačních poplatků ve spotřebitelském řetězci, jejímž cílem je lépe zohlednit a ocenit přínosy PEFC certifikace pro držitele certifikátů.

Nový sazebník byl schválen Sněmem PEFC ČR dne 17.10.2023 a vejde v platnost od 1.1.2024. Roční poplatky jsou uvedeny bez DPH.

Obrat (mil. Kč)Poplatek (Kč/rok)
0 – 253 000
25 – 1006 000
100 – 25012 000
250 – 50020 000
500 – 1 00030 000
1 000 – 5 00050 000
5 000 a více60 000

Poplatek bude stanoven dle obratu za certifikované produktové kategorie držitele PEFC COC certifikátu. Certifikovaný subjekt předloží auditorovi v průběhu auditu věrohodný doklad o dosaženém obratu za produkty pokryté PEFC COC certifikátem. Pokud firma věrohodný doklad nepředloží nebo nelze zjistit/vylišit obrat za produkty pokryté PEFC COC certifikátem, bude poplatek stanoven dle celkového obratu firmy, který je uveden v účetní závěrce. Údaje o dosažených obratech (celkový a za produktové kategorie) bude zaznamenán na čestném prohlášení certifikovaného subjektu a bude dále předán certifikačním orgánem na sekretariát PEFC ČR. Rozhodným obdobím pro rok 2024 bude rok 2023 (obraty za rok 2023).

Komentář PEFC ČR k novému sazebníku notifikačních poplatků:

  • Při souběhu certifikací PEFC TUH a PEFC COC u jednoho subjektu, bude do spotřebitelského řetězce zařazena pouze přidružená výroba, výkupy atp. Vlastní produkce PEFC certifikované dřevní suroviny bude pokrytá PEFC TUH osvědčením a do obratu za produkty pokryté PEFC COC certifikátem se nezapočítává.
  • V okolních zemích jsou sazebníky navázány na celkové obraty PEFC certifikovaných firem, v ČR se pokoušíme nalézt férovější způsob výběru poplatků, proto byl nový sazebník navázán na obraty za PEFC certifikované produkty/kategorie produktů, čímž je zohledněn a oceněn přímý přínos PEFC certifikace pro certifikovaný subjekt.
  • Sazebník navázaný pouze na počty zaměstnanců byl v nezměněné podobě v platnosti více než 10 let.
  • Roční poplatek za účast v regionální certifikaci lesů v systému PEFC TUH byl zvýšen od roku 2021 o 50% (ze dvou na tři koruny za certifikovaný hektar lesa).
  • Cílem úpravy sazebníku je narovnání podmínek s okolními zeměmi a přiblížení celkově vybrané částky za PEFC COC certifikaci částce, kterou platí vlastníci lesů za PEFC certifikaci trvale udržitelného hospodaření v lesích.
  • Sazebník byl sestaven na základě jednání pracovní skupiny PEFC ČR za účasti zástupců producentů a zpracovatelů dřeva a papíru (SDP, ALDP, ČAPLH), jejichž členů se úprava poplatků za PEFC COC certifikaci přímo dotýká. Dohodnuté kompromisní řešení bude vyhodnoceno pracovní skupinou ve čtvrtém kvartálu 2024.

Zde ke stažení:

Nový sazebník notifikačních poplatků PEFC COC včetně čestného prohlášení

PEFC produktové kategorie

ND CFCS 02 2023 PEFC notifikace certifikačních orgánů provádějících certifikaci spotřebitelského řetězce lesních produktů v České republice

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...