04
Čvc

Den otevřených lesů zaujal veřejnost i ministra zemědělství

V sobotu 18. června 2022 se 48 míst v republice stalo dějištěm premiérového ročníku akce pro širokou veřejnost „Den otevřených lesů“. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), které akci iniciovalo, prostřednictvím pestrého programu připraveného na lesních majetcích svých členů ukázalo příklady správného hospodaření v lese a vytvořilo příležitost k setkání s konkrétními vlastníky lesa.

Věříme, že po sobotním setkání s vlastníkem lesa nebo jeho zaměstnanci, kteří se o konkrétní les starají, se mnoha lidem otevřely oči,“ vysvětlil Jiří Svoboda, předseda SVOL. „Den otevřených lesů se ukázal jako oboustranně příjemná šance vysvětlit přístup nestátních vlastníků lesa k trvale udržitelnému hospodaření a vysvětlit, za jakých okolností můžeme obnovit a zachovat takové lesy, na jaké jsme v kulturní krajině po staletí zvyklí.“

Návštěvníci si mohli užít program vycházející z možností daného majetku, který si vybrali, od komornějších komentovaných procházek s vlastníkem lesa nabitých zajímavými informacemi, po ukázky práce lesníka, dřevorubce nebo kočího v lese či seznámení s těžkou technikou (zejména na větších majetcích). Do mnoha připravených aktivit se veřejnost mohla rovnou zapojit formou kvízů nebo praktických činností. Akce se zúčastnil také PEFC, s jehož aktivitami se návštěvníci mohli seznámit v Jihlavě nebo v Brně. A zájem byl veliký… Například Lesy města Brna přivítaly kolem tisíce návštěvníků. „Lidé chodili průběžně a mnozí zde strávili celý den díky bohatému programu a zajištěnému občerstvení. Každý návštěvník si našel to, co ho nejvíce zajímá,“ zhodnotila akci za pořadatele Monika Neshybová. A dodala: „Na stezku mladého lesníka šli zejména rodiče s dětmi. Každé dítě, které absolvovalo stezku, dostalo dáreček. Nechyběly lesní dílničky, k nimž jsme využili klimatizovaný sklad lesních školek, kde byl krásný chládek. Větší děti ani dospělí si nenechali ujít komentovanou procházku s lesníkem po lese či se školkařem po lesních školkách. Velký zájem byl i o lesní techniku, kde si malí kluci mohli vyzkoušet kabinu štěpkovače, traktoru, odvozní soupravy nebo vyvážečky. Nechyběl ani kůň předvádějící přibližování stromu pokáceného dřevorubcem před zraky přihlížejících, který po ukázce vozil děti v sedle. Dřevosochaři vyrobili nové sochy na naučnou stezku a o diváky také neměli nouzi. Největší zážitek měly děti z ukázek sokolníka, který jim umožnil hladit sovičky a ukázal vycvičenou krkavčici Zorinu nebo káně Harrisonovo“.

Pozitivně hodnotí Den otevřených lesů také Domažlické městské lesy spol. s r.o., které pozvaly veřejnost do Zelenovského údolí. „Účastníci byli nadšení. Nám organizátorům vedle pochval za zajímavý program a organizaci největší radost udělalo, že po návštěvnících nezbyl v lese žádný nepořádek, žádné poházené odpadky. To při takových akcích nebývá zvykem. Velký zájem veřejnosti nás potěšil, nečekali jsme tolik návštěvníků. Nápad SVOL uspořádat tuto celorepublikovou akci oceňujeme,“ zhodnotila Markéta Skálová. Městský pivovar Domažlice u příležitosti akce uvařil 11stupňový speciál Lesmistr, který pořadatelé nabízeli na řadě míst.

Na akci Městských lesů Znojmo pivo tak mohl ochutnat i ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který Den otevřených lesů navštívil ve svém rodném kraji. „Lesy v posledních letech v důsledku sucha a klimatických změn čelí největší kůrovcové kalamitě. Na Ministerstvu zemědělství děláme vše pro to, aby zničené smrkové lesy nahradily odolné, druhově pestré lesy. Vloni vysázeli lesníci rekordních 155,7 milionu listnáčů, zatímco jehličnanů bylo 88 milionů sazenic. Zalesněná plocha dosahovala téměř 50 tisíc hektarů. Nikdy jsme neobnovovali lesy takovou rychlostí a v takovém rozsahu jako v minulém roce. Chtěl bych proto i na tomto místě lesníkům poděkovat za všechno, co pro naše lesy a pro nás dělají,“ uvedl ministr.

Jana Divišová, SVOL

Foto: archiv Lesy města Brna, a.s.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...