29
Říj

Najdeme podobné příklady i u nás?

Také v tuzemsku sílí v posledních letech snahy o větší prosazení a využití dřeva ve stavebnictví, zejména pak ve veřejných budovách. Příkladů ze zahraničí, které mohou inspirovat a současně toto naše úsilí podpořit, je celá řada. Vedle samotných vlastností dřeva se do popředí dostává i argument společenské odpovědnosti a trvalé udržitelnosti a s ním spojený požadavek na původ a certifikaci zvoleného materiálu.

Green Spa Hotel MALISGARTEN z PEFC certifikovaného dřeva

Nově otevřený hotel MALISGARTEN v Rakousku.
Foto: archiv ZillerSeasons

Dřevo jako jediná volba

V červnu 2020 byl otevřen pětihvězdičkový Green Spa Hotel MALISGARTEN v údolí Zillertal v Rakousku. Tento pětipodlažní hotel je současně první hotel na světě postavený jen a pouze ze dřeva. Na celou nosnou konstrukci bylo použito lepené dřevo a křížově vrstvené dřevo (binderholz CLT BBS) certifikované PEFC, dodávané společností Binderholz Bausysteme GmbH.

Uvnitř budovy jsou použity desky z masivu od stejného výrobce a profilované dřevo, vše s výběrem domácích dřevin, jako jsou borovice, ořech, smrk, modřín či jedle bělokorá.

Dřevo bylo samozřejmě použito také pro interiérové vybavení. Dřevěný nábytek a dekorace ve velkoryse pojatých společných prostorách hotelu i pokojích umocňují příjemnou atmosféru a přirozenou vůni.

K architektonickému návrhu tohoto unikátního hotelu byl přizván špičkový italský architekt Matteo Thun (ze studia Matteo Thun & Partners), který oceňuje zejména jedinečnou všestrannost materiálu. „Dřevo je jediný materiál, o kterém vím, že dokáže kombinovat estetiku a technickou odolnost,“ zdůraznil při slavnostním otevírání hotelu.

Mimořádný uvnitř i navenek

Návštěvníka zaujme nejen velmi příjemný interiér, ale také dřevěná vnější fasáda budovy. Přední část hotelu splývá se zahradou a vytváří tak přírodní oázu přímo uprostřed vesnice. V zadní části hotelu je prostor o rozloze 2 000 m² s relaxačními zónami, ovocnou a bylinkovou zahradou a velkým bazénem. Dřevěné stěny a stropy působí dojmem wellness krajiny uprostřed lesa.

Příklad udržitelnosti ve špičkové kvalitě

Použitím masivního dřeva s certifikátem PEFC a sofistikovaného konceptu vytápění a chlazení, využívajícího geotermální energii a topení na pelety, se hotel MALISGARTEN řadí v tomto pojetí k jednomu z nejudržitelnějších hotelů na světě.

Díky použitému materiálu má hotel větší čistou užitnou plochu, štíhlejší konstrukci a vzhledem k přirozeným izolačním vlastnostem dřeva i nižší celkové náklady na energii. Dřevo ukládá CO2 během svého životního cyklu. Dle doložených propočtů je v tomto hotelu v komponentech z masivního dřeva uloženo více než 1 500 tun CO2!

Další neopomenutelnou výhodou je samotná výstavba. Konstrukce z masivního dřeva mohou být prefabrikovány a montovány na místě, výstavba je čistá, rychlá a minimalizuje standardní stavební hluk.

Rekonstrukce přírodního amfiteátru Regent’s Park v Londýně

Rekonstrukce přírodního amfiteátru Regent’s Park Open Air Theatre v Londýně.
Foto: archiv Eurban, David Jensen

Dřevo jako správná volba

Dalším příkladem využití dřeva u veřejných budov je rekonstrukce divadla Regent’s Park Open Air Theatre v Londýně, při které byly použity CLT panely s certifikací PEFC. Divadlo, které bylo otevřeno ve třicátých letech minulého století, zahájilo v roce 2012 svoji přestavbu části budov navrženou architekty Haworth Tompkins Architects a realizovanou společností Eurban. Byl vybudován nový zákulisní prostor zahrnující kancelářské prostory, šatny a dílny. V roce 2018 pokračovali architekti studia Reed Watts opět ve spolupráci s firmou Eurban ve výstavbě nové dvoupodlažní budovy, umístěné velmi citlivě v královském parku a městské památkové rezervaci. Nová budova vytváří 480 m2 zkušebních, stravovacích a administrativních prostor.

Volba masivního dřeva pro tyto dostavby je klíčovou součástí úspěchu návrhu. CLT panely byly vybrány nejen s ohledem na životní prostředí, estetický potenciál a nízkou hmotnost, ale také pro možnost rychlé montáže. Použití CLT panelů umožnilo realizovat stavbu v období šesti měsíců mezi divadelními sezónami.

Podpora trvalé udržitelnosti v praxi

CLT panely ze smrkového dřeva vyrobila v Rakousku společnost Stora Enso. Glulam (lepené vrstvené nosníky) vyrobila společnost Pabst v továrně poblíž Stora Enso.

Veškerý materiál má certifikaci PEFC a na stěny, podlahy a střechu budovy bylo použito celkem 130 m3 masivního dřeva. Tvůrci tohoto konceptu zdůrazňují, že tento objem dřeva v Rakousku přiroste za sedm minut. Použité stromy při svém růstu odstranily z atmosféry více než 95 tun CO2, adekvátní množství uhlíku bude vázáno po celou dobu životnosti realizovaných staveb. Při vlastní montáži masivních dřevěných konstrukcí byl k vykládání a distribuci materiálů po staveništi použit jeřáb. CLT panely a glulam byly vyloženy přímo z nákladních vozidel na místo výstavby. Především aspekt trvalé udržitelnosti a dopadů stavby na životní prostředí je jednou z hlavních předností tohoto projektu.

S použitím tiskových zpráv PEFC International zpracovala Andrea Pondělíčková

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...