01
Bře

Lesoservis – největší výrobce dřevěných ohrad a plotů s certifikací PEFC

V této rubrice nepravidelně představujeme vybrané držitele certifikátu PEFC. Tentokrát jsem oslovila společnost Lesoservis s.r.o., dřevozpracující rodinný podnik se specializací na průmyslovou výrobu frézovaných kulatin z jehličnatého dřeva. Sídlí uprostřed lesů na jednom z posledních výběžků Českomoravské vrchoviny v blízkosti Uhlířských Janovic. Vedle plotů a ohrad nabízí široké spektrum dřevěných produktů pro firmy i konečné zákazníky, především v ČR a na Slovensku.

V oboru výroby frézované kulatiny působí společnost Lesoservis již 22 let a v prodeji této komodity obsadila přední pozici nejen v ČR. Doménou je výroba palisád s uplatněním specifického know-how. Výrobní závod je vybavený nejlepšími technologiemi, za dobu své existence vyrobili již desítky tisíc m3 výrobků a postavili stovky kilometrů plotů a ohrad. Jejich produkty využívá více než 25 000 zákazníků. Ročně je na výkonných obráběcích linkách zpracováno 20 tis. m3 smrkového a borového dřeva.

Výrobky firma ošetřuje vysoce kvalitní vakuotlakovou impregnací Wolmanit, účinnou dlouhodobou ochranou proti hnilobě, působení hmyzu a škůdcům. Takto ošetřené dřevo již nevyžaduje další ošetřování nátěrem. Technologie vakuotlakové impregnace, jako jediná zaručuje hloubkový průnik impregnační látky do dřeva. Lesoservis je jedinou firmou v ČR, která tento postup provádí.

Kromě prodeje online nebo přímého prodeje firma zajišťuje i montáže plotů a ohrad. Po celé ČR a SK bylo realizováno již několik stovek kilometrů oplocení, zábradlí, zejména na venkovských usedlostech, zemědělských farmách a kolem chat, chalup, penzionů či koňských stájí a cyklostezek.

V roce 2021 došlo k největší modernizaci a rozšíření výrobních technologií za celou dobu existence firmy. Nyní mohou rychleji reagovat na velké nestandardní zakázky a zvládat stále se zvyšující objem výroby.

V krátkém korespondenčním rozhovoru jsem oslovila paní Štěpánku Zelenkovou z obchodního oddělení firmy.

Specializujete se na výrobu polotovarů a doplňkových komponentů pro dřevěné ploty, ohrady a další produkty do zahrad. Které vaše produkty jsou nejvíce poptávány a proč?

Mezi nejpoptávanější výrobky patří obecně dřevěné frézované kulatiny a půlkulatiny. V každém ročním období jsou ale vždy nejžádanější jiné výrobky – například na podzim a na jaře je velký zájem o vyvazovací kůly ke stromkům, které slouží jako prostředek pro obnovu zeleně jak na veřejných místech, tak i v lesích, parcích, zahradách, kolem silnic apod. Dřevěné ploty, ohrady a zábradlí např. pro cyklostezky jsou nejvíce poptávaným zbožím celoročně. Velmi oblíbené jsou i zvýšené záhony a kompostéry. Také sloupky a kotvicí trny jsou velmi poptávané, neboť na dřevěné části jako jediná firma v ČR používáme unikátní výrobní technologii pro závěrečnou úpravu vyrobené kulatiny.

Neustále se snažíme výrobu přizpůsobovat poptávkám, zavádíme nové výrobky – nyní např. mobilní zábrany a parkovací dorazy (dřevo-ocelové prvky), které jsou vhodné především do přírodního prostředí. Jejich umístění na parkovištích ve sportovních nebo turistických resortech jistě navodí pro návštěvníky příjemnější atmosféru. Tyto produkty představují protiklad k dnešní přetechnizované a uspěchané době. Jsou návratem k přírodě a jejím hodnotám.

Jaký typ firem poptává váš stavební materiál? Orientujete se zejména na tuzemské firmy, nebo vyvážíte sortiment i do zahraničí?

Náš materiál poptávají především české stavební a realizační firmy na své projekty, dále také obce. Mnoho zákazníků máme „nefiremních“ – jsou to majitelé venkovských stavení či zahrad a rodinných domů, kteří preferují přírodní a dřevěné výrobky, ale najdou se i v městských částech. Mezi naše zákazníky se také řadí zemědělské farmy, penziony a majitelé koňských stájí, spektrum zákazníků je velmi široké. Materiál dodáváme především po celé ČR, ale i na Slovensko a do Francie.

Strategie vaší společnosti v oblasti kvality a environmentu je příkladná, oceňují tento přístup i vaši zákazníci?

V oblasti environmentu máme ještě řadu plánů, ale víme, že zákazníci již nyní naši strategii oceňují a poptávají produkty, které jsou šetrné k přírodě. Uvedená čísla o objemech výroby to ostatně dokazují, stejně jako skutečnost, že jsme se v oboru výroby frézované kulatiny stali předním výrobcem v ČR. To je pro nás mimo jiné i na základě pozitivních referencí velká známka spokojenosti zákazníků s kvalitou našich produktů.

Jste opakovaně držiteli certifikátu C-o-C PEFC. Co bylo impulzem k tomuto kroku?

Hlavním impulzem obnovení certifikátu C-o-C PEFC byly požadavky našich zákazníků. Snažíme se zákazníkům vyjít maximálně vstříc, strategií naší firmy je nejen propagace, ale zejména naplňování principů udržitelného lesního hospodářství. Postupně bychom chtěli vyrábět všechny produkty pouze z certifikovaného materiálu.

Využíváte certifikaci PEFC i při osvětě a marketingu vaší společnosti?

Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo šířit osvětu v oblasti ekologické odpovědnosti i u jiných firem a motivovali je k větší zodpovědnosti vůči stavu životního prostředí. Vzhledem k tomu, že jsme nyní na začátku, chtěli bychom osvětu i marketing naší společnosti v oblasti certifikace PEFC aktivně aplikovat a komunikovat.

Více informací naleznete na www.lesoservis.cz.

Za PEFC ČR zpracovala Andrea Skřivánková

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...