Jak být v lese lépe vidět
Hledání vhodných forem komunikace a osvěty lesníků s veřejností je dlouhodobý úkol a cíl propagačního týmu PEFC. Téma trvalé udržitelnosti rezonuje napříč všemi obory, zajímá banky, veřejné instituce, stalo se i neopominutelnou součástí výročních zpráv řady společností. Firmy se hlásí k principům CSR ( z ang. Corporate social responsibility), neboli společenské odpovědnosti, která zahrnuje mj. snížení dopadů na životní prostředí.
Tento trend samozřejmě zasahuje i oblast lesnictví a navazujícího dřevozpracujícího průmyslu. Je zřejmé, že právě certifikace (TUH i COC) je jasným a prokazatelným důkazem, že vlastník lesa či zpracovatel dřeva přistupuje ke své činnosti zodpovědně a je připraven pro to něco konkrétního udělat. Řádné plnění certifikačních standardů a jejich zavedení do provozní praxe stojí každého držitele nemalé úsilí i finanční prostředky. Jedním z dlouhodobě opomíjených kroků je následná propagace a zviditelnění tohoto přístupu, ke kterému se držitel certifikátu dobrovolně zaváže. Stále však platí, že návštěvníci berou volný vstup do lesů jako samozřejmost, o potřebném hospodaření v lesích mají zkreslenou představu a většinou ani netuší na jakém majetku se vlastně nachází. Zkrátka neumíme se dostatečně a oprávněně pochlubit tím, že pro hospodaření v lesích děláme „něco navíc“. Na rozdíl od zpracovatelů, kteří komunikují zavedení principů CSR ve svých firemních dokumentech i propagačních materiálech či výrobců – držitelů certifikátu COC, kteří dávají brand PEFC stále častěji na své produkty.
Pro vlastníky lesů je nejpřirozenějším způsobem pro sdělení informací veřejnosti lesní prostředí. Naučné stezky a informační tabule v lesích jsou osvědčenou formou komunikace, která pomáhá nejen k prohloubení znalostí o dané lokalitě, místní fauně a flóře, ale i o práci lesníka, která se v životě lesa promítá po několik generací.
Rádi bychom vám představili projekt, který byl schválen předsednictvem Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR (SVSLM). Po vzoru obdobné informační kampaně v sousedních zemích (v Rakousku a SRN) bychom rádi spolu se zájemci z řad držitelů certifikátu TUH informace o certifikovaných lesích umístili na přístupových cestách do jejich lesních majetků.
Představujeme vám vzor této tabule, na které bude vždy umístěno logo příslušného vlastníka a na které se návštěvníci jednak dozví nejen komu les patří, ale i skutečnost, že má daný les zodpovědného vlastníka, který se dobrovolně přihlásil k certifikaci PEFC. Prostřednictvím QR kódu si pak může zájemce z řad veřejnosti dohledat bližší informace o systému certifikace a případně i o lese, ve kterém se nachází. Současně vám představujeme i vizuál pro tištěnou inzerci.
V závěru loňského roku jsme v pilotní části projektu připravili limitovaný počet cedulí pro Lesy ČR, s.p., VLS, s.p. a pro zájemce z řad členů SVOL. V letošním roce jsou předsednictvem SVSLM schváleny finanční prostředky na výrobu cedulí za těchto podmínek:
- grafický návrh a výrobu vzorové cedule s logem vlastníka – 100% hrazeno SVSLM,
- výroba prvních 5-ti cedulí v ceně 350,- Kč včetně DPH – 50% hradí SVSLM,
- další cedule budou plně hrazeny poptávajícím subjektem, SVSLM zajistí produkci a distribuci cedulí k vlastníkovi
Uvítáme váš zájem o zapojení do tohoto projektu i vaše názory a připomínky. Věříme, že tato iniciativa podpoří informovanost návštěvníků lesa a přispěje k tolik potřebné osvětě. Po první etapě výroby
a umístění informačních tabulí chceme projekt podpořit formou znalostních soutěží na sociálních sítích.
Zpracovala Andrea Skřivánková