České dřevěné Vánoce

Iniciativa lesníků, která chce vrátit vánočním svátkům jejich tradiční kouzlo a význam
15
Lis

České dřevěné Vánoce

Myšlenka Českých dřevěných Vánoc vznikla v hlavách lidí, kteří jsou profesí lesníci a zpracovatelé dřeva, držitelé certifikátu PEFC. K Vánocům tak mají i díky svému povolání velmi specifický vztah.

„Dřevo a les ve všech jeho podobách vždy byly a jsou významným prvkem vánočních svátků. Počínaje vánočním stromkem, přes dřevěné vánoční ozdoby až po dřevěné hračky či posezení rodiny u roztopeného krbu,“

říká Ing. Ladislav Půlpán, předseda představenstva Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR.

„Všichni bychom si přáli prožít předvánoční čas v pohodě a klidu, přesto každoročně svádíme hororový desetiboj s disciplínami typu nákup plastových hraček z Číny, shánění figuríny Santa Klause na balkon, mytí oken a dohánění všech restů na poslední chvíli. Pokud už tedy máte dost „rolniček“ z reproduktorů obchodních center a nebaví Vás marně hledat volné parkovací místo u hypermarketu, pak Vás jistě mohou tradiční české dřevěné Vánoce zaujmout,“ dodává Ladislav Půlpán. „Virtuální svět Českých dřevěných Vánoc chce
nabídnout pestrou inspiraci pro rodiče, děti, učitele, média a všechny ostatní a změnit jejich pohled na Vánoce jako svátky rodiny, pohody a zábavy, nikoli jako období úklidu a shánění dárků.“

Tato iniciativa je podporována certifikačním systémem PEFC, který má na starosti kontrolu nad správným hospodařením v lesích a sjednocuje tak odpovědné vlastníky a správce lesních majetků stejně jako zpracovatele dřeva a výrobce dřevěných produktů.

Na webu drevenevanoce.cz najdou návštěvníci zajímavé informace a „dřevěnou“ inspiraci – například aktuální mapu s místy, kde jsou v prodeji vánoční stromky z českých lesů pěstovaných trvale udržitelným způsobem, tipy na zajímavé předvánoční a vánoční akce (nejen) v lese, návody na výrobu dřevěných vánočních dárků, inspiraci pro nákup hraček i jiných dřevěných dárků nebo třeba rádce, jak vybírat vánoční stromek.

Tyto informace na webový portál dodávají sami lesníci ze státních, obecních i dalších lesních majetků, kteří tímto chtějí podpořit význam dřeva jako jednoho z neopomenutelných symbolů vánočních svátků a současně tradiční a obnovitelné suroviny.

Organizátoři si stanovili pět pravidel Českých dřevěných Vánoc:

  • Vánoce nevznikly a nekonají se v obchodních centrech.
  • Procházka s dětmi po lese je lepší než předvánoční úklid.
  • Nejlepší dárek je příjemný zážitek.
  • Santa je vetřelec, my máme Ježíška!
  • Pod český stromeček patří dřevěné dárky.

 

„České dřevěné Vánoce“ je obecně řečeno projekt PEFC ČR, který chce každoročně vážnou i odlehčenou formou přispět k příjemnějšímu a poklidnějšímu prožití vánočního období.

 

Doplňující údaje:

PEFC Česká republika je správcem českého systému certifikace lesů, jehož hlavní cíle jsou podpora trvale udržitelného hospodaření v lesích, podpora spotřeby dřeva jako ekologicky obnovitelného zdroje a propagace odpovědného lesnictví.

PEFC je celosvětově nejrozšířenější systém certifikace trvale udržitelného hospodaření v lesích. V České republice je tímto systémem certifikováno již více než 70 % rozlohy lesů.

Logo PEFC je mezinárodně důvěryhodná a známá značka, která garantuje, že dřevo obsažené ve výrobcích označených logem pochází ze správně obhospodařovaných lesů. Tyto výrobky naleznete na http://produkty.pefc.cz/

PEFC International: Rada PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) je nezávislá, nezisková, mezinárodní organizace registrovaná v Ženevě, která představuje rámec pro vytváření a vzájemné uznávání nezávislých národních certifikačních systémů. Česká republika je jednou z 11 zakládajících zemí, která byla u zrodu Rady PEFC v roce 1999.

Rada PEFC je celosvětově působící organizace, která zastřešuje národní systémy certifikace lesů a vytváří mechanismy pro jejich hodnocení a vzájemné uznávání. Rada PEFC tak umožňuje používání společného loga PEFC těm systémům, které splňují všechny požadavky stanovené touto organizací.

Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR je organizace zastupující vlastníky lesů v systému certifikace – zajišťuje externí i interní ověření hospodaření na majetcích vlastníků účastnících se certifikace trvale udržitelného hospodaření v lesích systémem PEFC.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...