01
Úno

Certifikace jako vyjádření společenské odpovědnosti firmy

Stále více firem a společností, které se staly v posledních letech držiteli certifikátu PEFC, uvádí jako jeden z důvodů tohoto kroku CSR, neboli společenskou odpovědnost firmy. Co si lze pod tímto pojmem představit a jak prakticky souvisí CSR se zaváděním postupů certifikace ve firmě? Je tento trend rozšířen pouze u zahraničních společností, nebo se k němu hlásí i naše firmy?
V tomto kontextu vám představujeme firmu WPC – WOODPLASTIC a.s, předního českého výrobce unikátních produktů z materiálu WPC, kombinujícího dřevo a plast, která je držitelem C-o-C certifikátu PEFC.

Společenská odpovědnost firem (anglicky Corporate Social Responsibility – CSR ) znamená dobrovolné začlenění sociálních a ekologických postupů do každodenních firemních činností včetně potřebné součinnosti s firemními zákazníky. Zásady, jež by
měla ve své praxi dodržovat společensky odpovědná firma, lze zjednodušeně rozdělit do tří složek:

■■ Ekonomická složka, v rámci níž by v oblasti kodexu podnikatelského chování společnosti měly být zahrnuty takové zásady, jako jsou odmítnutí korupce, transparentnost, korektní vztahy se zákazníky, akcionáři či obchodními partnery či ochrana duševního vlastnictví.

■■ Sociální oblast, která zahrnuje činnosti z oblasti filantropie, striktní dodržování lidských práv či dodržování pracovních standardů.

■■ Environmentální oblast, která zahrnuje šetrnou produkci, ekologický přístup a zejména ochranu využívaných přírodních zdrojů. Být společensky odpovědnou firmou je v zájmu podniku samotného. Odpovědné chování zvyšuje pracovní nasazení a loajalitu zaměstnanců a přináší podniku dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu.

Propagaci CSR se v České republice příliš organizací nevěnuje. Příkladem jsou zejména nadnárodní korporace, které tyto principy zavádí i ve svých dceřiných společnostech. V České republice lze získat „Standard odpovědné firmy“, který uděluje Fórum dárců, nebo ocenění „Podnik Fair Play“, udílené Iniciativou Etického fóra ČR .

Představujeme WPC – WOODPLASTIC a.s., držitele C-o-C certifikace PEFC

Společnost WPC – WOODPLASTIC a.s. vyrábí plná terasová prkna a ploty z materiálu WoodPlastic®, který kombinuje dřevo (60 %) a nezávadný plast HDPE (40 %). Produkty jsou výjimečné svojí odolností, barevnou a tvarovou stálostí, vysokou kvalitou provedení, moderním designem a téměř nulovou potřebou údržby. Díky špičkové laserové technologii Strandex, vysoké kvalitě surovin a jejich zpracování jsou terasy a ploty odolné vůči povětrnostním vlivům (dešti, slunci, mrazu i sněhu), UV záření, chlorované i slané vodě, dřevokazným houbám, hnilobě i hmyzu. Terasová prkna a ploty se vyrábí v mnoha designech, šířkách a barevných provedeních. K důvodům získání certifikace PEFC se za společnost WPC – Woodplastic
a.s. vyjádřil pan Lukáš Vondrák, marketingový specialista firmy.

■■Proč se Vaše firma rozhodla
získat certifikát PEFC? Domníváte se, že certifikát ovlivní zákazníky při výběru terasy? Společenská odpovědnost firmy
a ohleduplnost k životnímu prostřední patří mezi základní hodnoty společnosti. Vždy jsme odebírali dřevo od výrobců s certifikací PEFC, vlastní certifikace byla dalším logickým krokem. Určitě je to i jedna z našich konkurenčních výhod, naši zákazníci často zvažují alternativu v podobě terasy z exotických dřevin.

■■Poptávají výrobky z PEFC certifikovaného dřeva zákazníci z tuzemska, či pouze zahraniční společnosti? O certifikaci PEF C se zajímají zejména zahraniční distributoři, kteří mají o výhodách certifikace větší povědomí.

■■ Jakou formu propagace byste sami uvítali a jak sami prezentujete zákazníkům, že jsou Vaše produkty šetrné k životnímu prostředí? Myslíme si, že osvěta spotřebitelů v oblasti obnovitelných zdrojů je vždy
na místě. Společnost WPC – WOODPLASTIC a.s. deklaruje certifikaci PEFC na svých webových stránkách, sociálních sítích a ve všech svých propagačních materiálech.

Andrea Pondělíčková
Foto: archiv společnosti
WOODPLASTIC a.s.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...