PEFC Česká republika

Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes

Recertifikace regionu ČR

Aktuality

Letem lesem s objektivem

IMG 2601 - kopie2

Pod názvem „Letem lesem s objektivem“ vyhlašuje PEFC ČR svoji první fotografickou soutěž. Impulzem bylo vyhlášení mezinárodní soutěže PEFC International o fotografa roku 2017. Mezi námi lesníky je celá řada těch, pro které se fotografování stalo velkým koníčkem, a proto věříme, že tuto příležitost využijí a podělí se s ostatními o své vydařené „úlovky“.

Dejte své fantazii zelenou.

Lesy jsou fotogenické. Nabízejí nekonečné možnosti pro všechny, kdo chtějí jejich krásu zachytit. Od fotografování dechberoucí lesní krajiny a krásných stromů, volně žijících živočichů, akčních záběrů horské cyklistiky, turistiky, či paraglidingu až po fotografie ukazující práci lesníků, život na venkově nebo tradice spojené s lesem a venkovskou krajinou. Preferovaným motivem v naší fotosoutěži je zachycení vztahu člověka a lesa – jak lidé v lese žijí, pracují nebo jak v lese relaxují.

Jak soutěžit?

Vyvěste své snímky na Instagramu nebo Facebooku projektu Letem lesem nebo nám je pošlete na email. Ať už jste amatérský či profesionální fotograf, nebo jen laik, který prostě chodí rád do lesa, jste v naší soutěži vítán. Jeden fotograf může soutěžit až s pěti snímky.  Digitální úpravy jsou z pochopitelných důvodů omezeny na minimum, dáváme přednost kouzlu okamžiku a vašemu osobitému vidění. Černobílé fotografie jsou povoleny. Termín pro vkládání soutěžních fotek je od 22. dubna do 5. června 2017, tedy počínaje Dnem Země až do Světového dne životního prostředí. Plné znění podmínek a pravidel fotografické soutěže je pro vás k dispozici v sekci „soutěže“ na webu www.letemlesem.cz.

Kam fotografie poslat/vložit?

Pošlete nám své snímky s lesní tématikou ve výše uvedeném termínu na email  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  nebo je vložte na Instagram s hashtagem #letemlesem nebo na Facebookový profil projektu Letem lesem.

Fotosoutěž s mezinárodním přesahem

Zasláním fotografií či jejich vložením na Facebook nebo Instagram v určeném termínu se zúčastníte nejen národní fotosoutěže Letem lesem s objektivem, ale zároveň i mezinárodní fotosoutěže PEFC International o fotografa roku 2017. Vaše fotografie tak mohou doslova obletět celý svět.

Ceny pro vítěze národní soutěže Letem lesem s objektivem

Pro první tři vítězné fotografie fotosoutěže Letem lesem s objektivem máme připravenou hlavní národní cenu let balónem nad lesy v okolí Karlštejna. Pro 4. až 6. místo máme připravené krásné knihy od umělce pana Martina Patřičného s jeho osobním věnováním a sadu propagačních předmětů PEFC ČR. Významnou cenou pro prvních šest fotografů bude umístění jejich fotografií společně s fotografiemi od šesti profesionálních fotografů v PEFC charitativním kalendáři pro rok 2018. Výtěžek z jeho prodeje bude opět věnován na vybranou dobročinnou aktivitu týkající se lesa. Finance získané z prodeje PEFC kalendářů pro rok 2017 byly věnovány Hnutí Brontosaurus, jehož členové vyvěsí v českých lesích 177 nových ptačích budek.

Cena pro vítěze mezinárodní soutěže PEFC International o fotografa roku 2017

Nejlepší snímky z národní soutěže postoupí do mezinárodní soutěže a budou tak soutěžit o cenu PEFC fotograf roku 2017. Vítěz si bude moci vybrat buď finanční odměnu ve výši 75tis. Kč (3000 CHF) nebo plně hrazený týdenní zájezd do Helsinek ve Finsku spojený s účastí na mezinárodní konferenci týkající se certifikace lesů. Nejlepší fotografie budou vystaveny v průběhu konference v hotelu Scandic Park v Helsinkách v listopadu 2017 a dále na řadě dalších míst po celém světě v průběhu 2017/2018. Dvanáct nejlepších fotografií bude použito do kalendáře PEFC International pro rok 2018.

Zaslané fotografie bude hodnotit porota složená ze zástupců PEFC ČR a profesionálních fotografů, kteří se zapojí do našeho projektu a poskytnou nám fotografie do kalendáře pro rok 2017. Výsledky národní části fotosoutěže oznámíme na webu www.letemlesem.cz dne 16.6.2017.

Na krásy lesa zachycené Vaším objektivem se moc těšíme.

Tým PEFC ČR

 

Česká cesta certifikace lesů je správná - PEFC je celosvětovým lídrem certifikace

Aktuální vývoj ve světovém lesnictví potvrzuje kvalitu certifikace lesů systémem PEFC, který je dominantním certifikačním systémem v českém lesnictví. O těchto kvalitách je však třeba intenzivněji přesvědčovat zpracovatele a spotřebitele dříví. Shodli se na tom čeští lesníci s Peterem Lathamem, předsedou PEFC International, a Benem Gunnenbergem, výkonným ředitelem organizace.

Nejvyšší představitelé PEFC jednali s českými lesníky 21. února v pražském  sídle Vojenských lesů a statků ČR (VLS) o rozvoji certifikačního systému PEFC na národní, evropské i mezinárodní úrovni. Vedle ředitele VLS Josefa Vojáčka se zúčastnili také zástupci Lesů ČR v čele s generálním ředitelem Danielem Szórádem, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR František Kučera, výkonná tajemnice Lesnicko-dřevařské komory ČR Andrea Pondělíčková a další zástupci českého lesnického sektoru.

Podle slov výkonného ředitele PEFC Bena Gunnenberga roste na mezinárodní úrovni rozloha lesů certifikovaných systémem PEFC. V poslední době bylo certifikováno například 16 milionů hektarů v Austrálii, certifikace PEFC je však úspěšná také mezi asijskými producenty dříví, a to především v Číně. K PEFC se podle Gunnenberga v poslední době oproti konkurenčním certifikačním systémům také stále častěji přiklánějí lesníci ve Spojených státech, ale i ve Velké Británii.

„Jsem rád, že vývoj ve světě potvrzuje správné rozhodnutí většiny českých lesníků pro tento certifikační systém,“ uvedl po setkání ředitel VLS Josef Vojáček.

Podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda bylo jednání s nejvyššími představiteli PEFC reakcí na některé kritické hlasy, které požadují, aby čeští lesníci přešli ke konkurenčním certifikačním systémům. „Pro Lesy ČR je podstatné, aby byli odběratelé  a zpracovatelé dříví se zvolenou certifikací PEFC spokojeni a přinášela jim dlouhodobý profit a dostatečnou kredibilitu na trzích. Proto pokračujeme v diskusi s partnery a hledáme řešení. Certifikace lesů se nesmí pro žádného z partnerů v řetězci zpracování dříví stát zátěží, vždy má být benefitem,“ zdůraznil. „V případě potřeby jsme připraveni otevřeně představit principy trvale udržitelného lesnického hospodaření a přesvědčit tak kohokoliv o dostatečné kvalitě systému PEFC ve střední Evropě,“ dodal.

Certifikace lesů je jedním z procesů v lesním hospodářství směřujícím k dosažení trvale udržitelného hospodaření a zároveň usiluje o zlepšení všech funkcí lesů ve prospěch životního prostředí. V České republice jsou dominantní rozlohy lesních pozemků certifikovány právě systémem PEFC. Na nadnárodní úrovni překonala PEFC certifikace v polovině loňského roku hranici 300 mil. hektarů lesů. Z hlediska rozlohy certifikovaných lesů se tak jednoznačně jedná o celosvětově nejrozšířenější certifikační systém. PEFC certifikát spotřebitelského řetězce má v současné době 18.700 firem.

 

alt

alt

 

alt

alt

 

 

Veletrh Cesty Dřeva 2017

     Ve dnech 9. – 11.2.2017 proběhl na výstavišti PVA EXPO v Praze Letňanech veletrh Cesty Dřeva 2017. Organizace PEFC Česká republika na této významné akci prezentovala svoje aktivity týkající se certifikace trvale udržitelného lesního hospodářství ve spojení se značkou Lesní Svět lesnisvet.cz provozovanou společností AWOCADO s.r.o.. Pro PEFC ČR to byla jedinečná příležitost jak návštěvníkům veletrhu přiblížit principy trvale udržitelného způsobu hospodaření v lesích pomocí rozsáhlé expozice velmi populárních produktů značky Lesní Svět, které zábavnou formou ukazují, co všechno les poskytuje, jak generace lesníků v lese hospodaří, získává dřevo jako obnovitelnou surovinu a přitom zachovává ekologickou rovnováhu.

     Společnost AWOCADO s.r.o. provozující značku Lesní Svět je významným partnerem PEFC Česká republika a je držitelem certifikátu spotřebitelského řetězce PEFC. Pro Lesní Svět tedy byla tato společná expozice možnost jak návštěvníkům veletrhu a potenciálním zákazníkům a příznivcům správné péče o les ukázat svou zodpovědnost k lesům a dřevu jako obnovitelné surovině používáním PEFC certifikované suroviny pro výrobu svých produktů.

     Podle ohlasu návštěvníků byla expozice Lesního Světa a PEFC ČR jednou z nejzajímavějších a nejzábavnějších na celém veletrhu. Lesní Svět a PEFC ČR tímto děkuje všem, kteří se u nás zastavili, zabavili a něco nového se dozvěděli a budeme se těšit, že se s Vámi i mnoha dalšími návštěvníky uvidíme i na dalších společných akcích.

 

alt

alt

alt

 

 

Aktuální vývoj PEFC v celosvětovém měřítku

V listopadu 2016 se uskutečnilo 21. valné shromáždění PEFC, kterého se již tradičně účastnili zástupci všech zemí, kde je rozšířena certifikace trvale udržitelného hospodaření PEFC. Hodnotili stav lesů a aktuální vývoj, zavádění národních standardů v nových zemích 

a diskutovali o problémech, kterým organizace aktuálně čelí. Na tomto valném shromáždění proběhla taktéž volba nového vedení PEFC.

  • Globální dosah PEFC a jeho další rozšíření

V roce 2016 se opět rozrostla skupina států, které se rozhodly zavést certifikaci PEFC
a připravují své národní systémy. Listopadového zasedání valného shromáždění se tak nově zúčastnili i zástupci Kambodže, Mexika, Nepálu, Filipín, Republiky Kongo a Vietnamu. Taktéž
v letošním roce se očekává další rozšíření již početné skupiny zemí se zavedenou certifikací PEFC.

Začátky jistě nebyly jednoduché, jak zaznělo z vystoupení nových reprezentantů národních centrál. "Zpočátku v naší zemi žádný zájem a poptávka po certifikaci lesů nebyla, až do doby, než zde začal působit PEFC," uvedl June Alvarez z filipínského Centra pro ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. "Nejprve jsme museli organizovat vzdělávací kampaň, zpracovat návrh našeho národního systému a vytvořit národní řídící organ, vše za aktivní asistence PEFC International". June nebyl jediný, kdo na zasedání vyzdvihoval výhody systému PEFC pro hospodaření v lesích.

"PEFC podporuje rozvoj národních systémů, přičemž zohledňuje situaci i zájmy daného státu," říká Hugues Ekani jménem PEFC Kongo. "I to byl důvod, proč konžská vláda jednoznačně podpořila rozvoj PEFC ve své zemi."

"Věříme, že během příštích dvou let budeme mít vytvořen národní systém i příslušné řídící orgány," řekl Ghan Shyam Pandey z Green Foundation Nepal. A optimisticky dodal: "Do dvou let bychom mohli mít i nejvýše položený PEFC certifikovaný les na světě!"

"Bylo to fantastické vidět tolik zástupců ze zemí, které jsou  v procesu vytváření národních certifikačních systémů," řekl Ben Gunneberg, výkonný ředitel PEFC International, po skončení valného shromáždění PEFC. "Jsme i nadále připraveni nabídnout jim plnou pomoc a podporu, neboť je našim společným cílem, aby se certifikace PEFC dále rozšiřovala, my všichni se těšíme na další přírůstky do naší velké rodiny PEFC!"

Lze oprávněně namítnout, že zkušenosti a postupy při zavádění certifikace v těchto nových členských zemích jsou nepřenositelné a samozřejmě velmi odlišné od našich středoevropských podmínek. Na druhou stranu tvorba a praktické zavádění národních certifikačních systémů
v zemích, kde není dosud vytvořen dostatečný právní základ a jasná pravidla trvale udržitelného hospodaření v lesích, má jistě o to větší význam a smysl.

  • Vedení PEFC ocenilo v závěru roku významný nárůst certifikovaných ploch lesů

V loňském roce se zásadně změnila rozloha PEFC certifikovaných lesů v celosvětovém měřítku. Jen v Austrálii bylo nově certifikováno více než 16 milionů hektarů lesa. Díky této rekordní ploše vyhrál Australský lesní standard (AFS) hlavní cenu PEFC International, která mu byla udělena na slavnostním ceremoniálu v rámci vyhlášeného týdne PEFC certifikovaných lesů.

"Jsem velmi potěšen a hrdý, že jsme dnes získali toto ocenění," řekl Simon Dorries, národní tajemník AFS. "Tyto nově certifikované hektary lesa představují ve skutečnosti jen jednoho vlastníka - držitele certifikátu a můžeme je tak přiřadit ke stávajícím certifikovaným lesům
v Austrálii. To, co je opravdu zajímavé, je motivace k získání certifikace PEFC - prokázat odpovědné hospodaření s půdou pro společnost a nikoliv pouze schopnost nabídnout certifikované dřevo na trhu. To jednoznačně dokazuje velkou flexibilitu a mnohotvárnost pojetí systému PEFC, což považujeme za jeho velkou přednost. "

Na druhém místě se umístil Sustainable Forestry Initiative (SFI) – severoamerický certifikační systém, který se přihlásil k uznávání PEFC, s rozlohou 8,2 milionu hektarů certifikovaných lesů a třetí příčku zaujalo PEFC Rusko rozšířením svých certifikovaných lesů o dalších 8,1 milionů hektarů.

Významný nárůst certifikovaných lesů vysoce ocenil i Ben Gunneberg, výkonný ředitel PEFC International, který při slavnostním ceremoniálu zdůraznil: „PEFC si dále upevňuje svoji pozici předního světového systému certifikace lesů, s více než 300 milionů hektarů certifikovaných lesů. To je zásluhou jak nových členů a vznikajících národních certifikačních standardů, tak i nepolevující aktivitou našich dlouhodobých členů."

Vyhodnoceny a oceněny byli i země, kde se podařilo nově zapojit nejvíce subjektů do certifikace spotřebitelského řetězce. Přední příčku obsadilo PEFC Německo s 91 nových nositelů C-o-C certifikátů, dále se umístil PEFC Španělsko a China Forest Certification Council.

  • Volba nového předsedy a členů rady PEFC

Na 21. Valném shromáždění PEFC, které se konalo v listopadu 2016 na Bali v Indonésii, byl novým předsedou zvolen pan Peter Latham. Ten působil již od roku 2011 v radě PEFC
a zastával taktéž pozici předsedy PEFC ve Velké Británii. Současně řídí jednu z nejstarších britských obchodních dřevařských společností Lathams, založenou  již v roce 1757.

Po svém zvolení zdůraznil: "I když jsme prošli jako organizace úspěšným obdobím, máme výrazný nárůst certifikovaných lesních ploch, počet nových členů a přijetí v systémech
s veřejnými zakázkami, stále čelíme důležitým výzvám, které je třeba řešit společně."


alt

 

 

Kalendář domů, ptačí budky do českých lesů

Chodíte rádi do lesa a užíváte si zpěv ptáků? Chcete si LES každý den připomínat s vědomím, že jste podpořili dobrou věc?

Pořiďte si domu charitativní nástěnný kalendář PEFC ČR na rok 2017, který je plný krásných fotografií z českých lesů od talentovaného umělce Petra Hricka (www.petrhricko.cz).

Výtěžek z prodeje kalendářů věnujeme Hnutí Brontosaurus, jehož dobrovolníci díky vám vyvěsí v českých lesích další ptačí budky.

KOUPIT KALENDÁŘ ZA 349,- Kč

(kalendář prodává ekologický eshop Econea.cz, rozměry kalendáře jsou 50x50cm)

Podaří-li se nám prodat všech 300 kalendářů, které máme letos připravené k prodeji, tak dobrovolníkům z Hnutí Brontosaurus předáme celkem 74.700 Kč, za což vyvěsí 211 nových ptačích budek v českých lesích.

Tisk kalendářů financuje PEFC Česká republika. Z celkové ceny kalendáře jde 50kč na dopravu, dalších 50Kč odevzdáme státu v podobě DPH a 249 Kč předáme Hnutí Brontosaurus.

Děkujeme, že do toho jdete s námi!

Proč vyvěšovat v lesích ptačí budky?

Vyvěšování ptačích budek má význam nejen pro ochranu ptáků, ale je i velmi důležitým prvkem biologické ochrany lesů. Ptáci se soustřeďují v místě výskytu a šíření škodlivého hmyzu a dokážou likvidovat jeho různá vývojová stadia (vajíčka, housenky, housenice). Biologická ochrana je jedním ze základních preventivních opatření. Součástí přeměny lesů do stavů blízkého přírodě je podpora přirozených nepřátel lesních škůdců, respektive zlepšení životního prostředí ptactva. Této aktivitě jako PEFC ČR fandíme a chceme jí výtěžkem z prodeje kalendářů finančně podpořit.

Produkci a grafickou podobu kalendáře si vzala na triko agentura LaceUp (www.laceup.cz)

A jaké že to máme fotky uvnitř kalendáře?

kalendář fotky

 

 

Je zavedení druhé certifikace pro hospodaření v lesích přínosem?

Koncem října se v Kostelci nad Černými lesy uskutečnil seminář na téma „Aktuální situace a nové možnosti certifikace lesů systémem PEFC“. Příspěvky byly zaměřeny na detailní představení systému TUH v lesích po proběhlé revizi, zkušenosti auditora s prováděním TUH a C-o-C auditů a shrnovaly  provázanost certifikace PEFC s tzv. Nařízením o dřevě.   Prezentovány byly i zkušenosti s certifikací PEFC na Slovensku či pohled na propagaci a využití loga očima nezávislého experta. V závěru semináře proběhla obsáhlejší diskuse s oponenty systému PEFC. Zazněla řada podnětných názorů a otevřelo se téma tlaku konkurenční certifikace FSC na  zavedení tohoto systému zejména na majetcích spravovaných státem.

Jedním z diskutujících byl Ing. Libor Strakoš, výrobní náměstek ředitele Vojenských lesů a statků, s.p., kterého jsme požádali  o krátký rozhovor. 

  • Váš podnik je řadu let držitelem certifikátu PEFC a naplňujete standardy TUH dle požadavků regionální certifikace. Současně jste na jedné divizi modelově zkusili vyhodnotit zavedení certifikace dle systému FSC a máte tak možnost srovnání obou systémů z pohledu praktických vlivů na hospodaření a samozřejmě na ekonomiku firmy. Kde vidíte hlavní rozdíly obou systémů?

V letech 2014 a 2015 jsme provedli na území jedné organizační jednotky o výměře cca 15 tis. hektarů ekonomické zhodnocení zavedení systému certifikace FSC. Toto území bylo vybráno díky vysokému zastoupení listnatých dřevin, přírodním podmínkám a stávajícímu způsobu hospodaření  v porostech. Jevilo se proto jako vhodné k certifikaci a pracovníci FSC konstatovali, že se zde hospodaří v „duchu“ principů tohoto systému.

Byly posouzeny jednotlivé indikátory  hlediska toho, zda splňují parametry systému a stanoveno cca 30 požadavků, které nevyhovují v tu dobu platnému Českému standardu FSC. U těchto bodů bylo provedeno více variant kvantifikace předpokládaných nákladů, ale i souvisejících výnosů a posouzena administrativní náročnost. I při nejnižší variantě kvantifikace byl vypočten náklad ve výši 180,- Kč/ha/rok. Spolu s odhadnutými náklady na zavedení certifikace FSC ve výši 8 Kč/ha a nákladem na udržení systému v dalších letech ve výši 3 Kč/ha/rok jsou tyto hodnoty řádově vyšší, než u systému PEFC, kterým mají VLS certifikovány všechny LHC.

  • Jaké výhody a naopak negativa spatřujete v případném zavedení dvojí certifikace na vašem majetku?

V České republice jsou používány dva systémy certifikace a oba představují pro vlastníka či správce lesa zatížení jak administrativní, tak ekonomické a musí tedy dobrovolně zvážit, zda je pro něj certifikace přínosem a který systém je pro něj vhodnější. Zda ten, který je regionální a Česká republika je jednou z jeho 11 zakládajících zemí, nebo systém představující spíše obchodní značku.  Aplikovat na české lesy  kontrolní systém, aby se v nich nedělo to, co je možné  v jiných zemích či spíše kontinentech,  je dokladem neznalosti tradiční středoevropské legislativy, přírodních podmínek a taky zřejmě snaha o prosazení své pravdy.  VLS ČR s.p. mají veškeré lesní pozemky certifikované systémem PEFC, jenž považujeme za dostatečný a přiměřeně zatěžující lesní provoz.

Certifikovat lesní majetek souběžně oběma systémy považuji proto za naprosto zbytečné.

  • Jaké je dle vašich zkušeností povědomí veřejnosti o certifikaci?

Když jsem se ptal svých známých mimo lesnictví,  tak ti vnímají certifikaci jen jako ten štítek na koupeném výrobku a nedokáží pojmenovat, co to znamená. Myslí si, že je to „správně“ a že je to ekologické.  Dle mého názoru to přesně vystihl Ing. Charvát ve svém příspěvku na konferenci EUSTAFOR vloni v Praze, když nákup věci s certifikátem pojmenoval „odpustkem“ veřejnosti  za to, že nežijeme v souladu s přírodou. Tady nás čeká ještě mnoho práce veřejnost přesvědčit, že přínosem pro českou přírodu je zakoupení např. židle z českého dřeva a ne dřeva, které procestovalo celý svět, než se dostalo k nám na terasu. Doufám, že současné komunikační aktivity jako je lesní pedagogika a vznikající Lesnicko-dřevařský fond k osvětě veřejnosti výrazně přispějí.

  • Certifikace PEFC je ze strany některých nevládních organizací zpochybňována. Jak uvedené vnímáte?

Certifikaci považuji za jakousi nadstavbu nad procesem tvorby, schvalování a plnění ustanovení LHP.   Pravidla trvalého hospodaření  mají dlouhou tradici a za základ můžeme považovat Řády Marie Terezie (1756), jimiž byl ustanoven dozor státu nad lesy a zaveden princip trvalého výnosu. Postupný vývoj zákonů např. přes povinnost ustanovit na majetku  lesního hospodáře, pozdější nutnost jeho odborné kvalifikace,  tvorbu těžebních plánů a mnoho dalších opatření za více než dvě století, vedl až k současnému systému tvorby LHP a zásadám, které zaručují trvalou udržitelnost, vylučují nelegální těžby a stanovují striktní pravidla pro hospodaření s lesem.

Především za poslední dvě desetiletí je vidět výrazný posun k ekonomicky životaschopnému, ekologicky vhodnému a společensky prospěšnému hospodaření v lesích.  Význam certifikaci PEFC chápu proto spíše než  jako nástroj restrikce,   „návodem“ k dobrovolnému uvědomění významu lesa pro společnost a snahu o její zpochybnění vidím především jako konkurenční boj.  

Děkuji za rozhovor, Andrea Pondělíčková

 

LETEMLESEM – náš nový komunikační projekt pro širokou veřejnost

S obdobím nového školního roku je každoročně spojeno několik propagačních akcí, které PEFC pořádá nebo kterých se pravidelně účastní. Naším dlouhodobým partnerem je řetězec Bauhaus, kde opakovaně organizujeme prezentační akce 

i dřevěné dílničky pro děti. Novým projektem byla v letošním roce 3D instalace  spojená s představením projektu a webového portálu LETEMLESEM.CZ

Projekt Letemlesem a jeho 3D iluze je dalším z projektů, kterým chceme informovat veřejnost o stavu českých lesů, o možnostech podpory trvale udržitelného hospodaření v lesích a o možném zapojení do záchrany nejohroženějších lesů na světě.Instalace o velikosti 160 m2, umístěná na pražském Smíchově, byla složená
z fotek skutečných českých lesů. Přesněji moravských, oba záběry – zdravých
i kůrovcem zasažených - pochází z Jeseníků. Na jejich srovnání jsme chtěli především ukázat, že lesní porosty potřebují správnou péči, aby mohly zdravě růst, být zdrojem dřeva a vyhledávaným místem pro relaxaci, sport, sběr hub či lesních plodů a přirozené prostředí pro zvěř.

„Naší ambicí je přitáhnout pozornost zejména lidí z města k lesnictví a šířit pravdivé a podložené informace o lesích a jejich stavu. Z našich dotazníkových šetření vyplývá, že lidé v ČR nejsou dostatečně informováni o stavu našich lesů. Například většina lidí si myslí, že lesů v ČR ubývá. Toto samozřejmě není pravda. Plocha lesů se v ČR dlouhodobě zvětšuje a v současné době se pohybuje okolo 34 % rozlohy území ČR. Za posledních 50 let přibývalo v průměru cca 2 000 hektarů lesa ročně na současných 2 668 milionů hektarů lesa. ČR má i druhé nejvyšší zásoby dřeva na hektar v Evropě,“ uvedl pro tisk Ing. Stanislav Slanina, Ph.D., výkonný ředitel PEFC.

Tento projekt vzbudil náležitou pozornost nejen kolemjdoucích, ale byl
i mediálně velmi úspěšný. I do budoucna má přiblížovat zajímavou a populární formou široké veřejnosti práci českých lesníků i roli organizace PEFC, jakožto garanta za zodpovědný způsob využívání lesů.  Na adrese www.letemlesem.cz. na něj bude navazovat řada zajímavých informací, soutěží a kvízů z oblasti lesnictví a navazujících oborů.

 

Do rámečku:

Náš projekt podpořil i významný vlastník a lesník Karel Schwarzenberg, který k tomuto tématu uvedl:

„Málokterý venkovan, který přijde do města, vám bude vysvětlovat, jak má jezdit tramvaj nebo jak má fungovat potrubí. Ale leckterý všeuměl, sotva vstoupí někam do lesa, vám vysvětlí, jak špatně se lesníci, kteří absolvovali studium, starají o naše lesy. Přesně ví, že by se měla zastavit těžba, hospodářské lesy by se měly jako parky přenechat přírodě, aniž by poznal rozdíl mezi babykou a osikou, nemluvě o různých druzích jedle. Řekne vám, že lesníci zanedbávají rozmanitost lesa. Moderní lesnictví se ale přesně tímto zabývá, monokultury jsou dávno za námi. Se vzrůstajícími teplotami musíme zachovat funkci lesa změnou výsadby. V pralese by se sotvakdo mohl procházet. Při hledání hub by si pravděpodobně zlámal nohy při zdolávání tlejících kmenů a vývratů. My máme už přes tisíc let lesy, o které se tak či onak pečovalo, dokonce se u nás lesní plochy rozšířily. Buďme lesníkům vděčni za jejich práci a přiznejme si, že naše lesy milují, jinak by si toto namáhavé a nepříliš dobře placené povolání nezvolili. Naše lesy si zaslouží, aby se o ně odborně pečovalo.“

___________________________________________________________________

PEFC  pomáhá

Chtěla bych poděkovat  týmu lesníků z PEFC ČR  za přípravu programu  na speciálním pobytu pro rodiny pečující o děti se vzácnými nervosvalovými onemocněními, který letos ji potřetí organizovala ve Smečně Kolpingova rodina Smečno v rámci projektu „Podpora rodin se SMA
a dystrofiemi“.  (více viz 
http://www.dumrodin.cz/spinalni-muskularni-atrofie.html)

Pro děti, které se díky svým onemocněním nemohou účastnit běžných letních pobytů, byl připraven týden zážitků.  Díky půldennímu programu se děti atraktivní formou dozvěděly spoustu nových informací o lese, kam se se svými elektrickými vozíky obvykle dostávají velmi zřídka (bezbariérové lesy máme jen v okolí Hradce Králové). Prostřednictvím skvělých didaktických pomůcek měly  možnost otestovat své znalosti "lesní moudrosti", za což byly odměněny krásnými dárky od PEFC.

Děkuji  za  Vaši  laskavost  a  za tříletou  spolupráci! Pro  děti i  dospělé to bylo velmi zajímavé a přínosné setkání. Jsem ráda, že  se z  našeho "náhodného setkání" stala taková hezká tradice, ve které budeme rádi pokračovat.

Mgr. Markéta Vlčková
koordinátorka projektu "Podpora rodin se SMA a dystrofiemi"
konzultantka domácí péče

Kolpingova rodina Smečno
U Zámku 5
273 01 Smečno
IČO: 70929688
tel. +420 605 808 168

 

Pozvánka na seminář - „Aktuální situace a nové možnosti certifikace lesů systémem PEFC“

Situace v každém oboru lidské činnosti se vyvíjí a v dnešní době platí toto konstatování dvojnásobně. Výjimkou není ani lesnictví, přestože tento obor vždy patřil k těm konzervativnějším. Rozvoj nových metod a přístupů se samozřejmě odráží i v pravidlech, která jsou posuzována a podmiňují udělení certifikátu PEFC. Objasnit proces tvorby těchto pravidel i jejich kontrolu je jedním z cílů semináře, který je připraven pod odbornou záštitou Ministerstva životního prostředí.

Vážení oponenti, příznivci i držitelé certifikace,

v České republice proběhla v loňském roce recertifikace regionu ČR, jejímž výsledkem je skutečnost, že se k tomuto certifikačnímu systému opět přihlásilo více než 70% vlastníků a správců lesních majetků v ČR. Státní podnik Lesy ČR společně s Asociací podniků obhospodařujících státní lesy v Evropě - EUSTAFOR uspořádaly pod záštitou europoslance RNDr. Pavla Poce v Praze mezinárodní pracovní seminář na téma certifikace lesů. Cílem semináře bylo vyvolat diskusi o tom, do jaké míry je certifikace lesů či spotřebitelského řetězce v našich evropských podmínkách nezbytným nástrojem prokazujícím kvalitu trvale udržitelného hospodaření. Účastníci semináře diskutovali rozdílné přístupy k certifikaci jak správců státních lesů v Evropě, zejména kolegů z Německa, Irska, Finska, Polska, Švédska a České republiky, tak zástupců soukromých lesů v Evropě zastřešených pod Konfederací evropských vlastníků lesů  CEPF. Na semináři byly zastoupeny i další významné organizace jako Konfederace papírenského průmyslu v Evropě CEPI a Konfederace dřevozpracujícího průmyslu v Evropě CEI-BOIS.

Závěry tohoto fóra jednoznačně potvrdily, jak je téma certifikace lesů stále aktuální nejen pro lesníky obhospodařující své či svěřené majetky, ale i pro zpracovatele dřevní suroviny.

Přes tyto skutečnosti se stále setkáváme s kritickými názory, které tvrdí, že systém PEFC nezaručuje trvale udržitelné hospodaření v lesích a zpochybňují transparentnost a důvěryhodnost nastavených kritérií a indikátorů TUH. Tato tvrzení, prezentovaná v médiích, nejsou samozřejmě opřená o žádné konkrétní argumenty, nicméně v očích široké veřejnosti diskreditují a znevažují práci lesníků i zpracovatelů dřeva zapojených do systému PEFC.

Mimo jiné právě tyto názory jsou pro nás impulsem k  uspořádání mezinárodního semináře PEFC zaměřeného na „Aktuální situaci a nové možnosti certifikace lesů systémem PEFC“.

Je obecnou pravdou, že při nedostatku relevantních informací se lépe dělají jednoznačné soudy a vyjadřují kritické postoje. Dovolte nám proto, pozvat na pořádaný seminář všechny zájemce, kteří se chtějí o certifikačním systému PEFC dozvědět více informací a zapojit se do odborné diskuse. Uvítáme účast zejména našich oponentů, abychom využili prostoru v rámci semináře a prodiskutovali vzájemně sporná či „slabá“ místa PEFC certifikace na odborné úrovni a nikoli pouze prostřednictvím médií. Pozvánku s harmonogramem najdete zde.

 

 

PEFC 3D instalace v centru Prahy

V Praze na Smíchově vznikla obří 3D instalace neziskové organizace PEFC, která se dlouhodobě zabývá nezávislým dohledem na správné hospodaření v lesích. Chce tímto informovat veřejnost o stavu českých lesů, o možnostech podpory trvale udržitelného hospodaření v lesích a o zapojení se do záchrany nejohroženějších lesů na světě. Spouští proto nový projekt Letemlesem.cz.

Instalace je velká 160 m2 a je poskládaná z fotek skutečných českých lesů. Na jejich srovnání ukazuje, že lesní porosty potřebují správnou péči, aby mohly zdravě růst. Lesy produkují nejen dřevo, ale nabízí dlouhodobě i příjemné místo pro relaxaci, sport, chov zvěře, sběr hub a lesních plodů. Právě zodpovědný způsob využívání lesů, trvale udržitelné hospodaření, organizace PEFC dlouhodobě propaguje.

PEFC 3Dvizualizace Andel 2016

V České republice je pod kontrolou PEFC více než 70 % rozlohy lesů. Patříme tak mezi státy s nejlepší péčí o lesy na světě!

Jeden z nejzkušenějších lesníků u nás, Karel Schwarzenberg, k tomuto tématu uvádí: „Málokterý venkovan, který přijde do města, vám bude vysvětlovat, jak má jezdit tramvaj nebo jak má fungovat potrubí. Ale leckterý všeuměl, sotva vstoupí někam do lesa, vám vysvětlí, jak špatně se lesníci, kteří absolvovali studium, starají o naše lesy. Přesně ví, že by se měla zastavit těžba, hospodářské lesy by se měly jako parky přenechat přírodě, aniž by poznal rozdíl mezi babykou a osikou, nemluvě o různých druzích jedle. Řekne vám, že lesníci zanedbávají rozmanitost lesa. Moderní lesnictví se ale přesně tímto zabývá, monokultury jsou dávno za námi. Se vzrůstajícími teplotami musíme zachovat funkci lesa změnou výsadby. V pralese by se sotvakdo mohl procházet. Při hledání hub by si pravděpodobně zlámal nohy při zdolávání tlejících kmenů a vývratů. My máme už přes tisíc let lesy, o které se tak či onak pečovalo, dokonce se u nás lesní plochy rozšířily. Buďme lesníkům vděčni za jejich práci a přiznejme si, ze naše lesy milují, jinak by si toto namáhavé a nepříliš dobře placené povolání nezvolili. Naše lesy si zaslouží, aby se o ně odborně pečovalo.“

Skvělý stav českých lesů je nutno nejen udržet, ale i dále zlepšovat. Dále je potřeba přispět i k záchraně lesů ve světě! Jak? Logo PEFC jako mezinárodně respektovaná značka dává informace o původu lesních produktů a jistotu, že při výběru výrobku ze dřeva a papíru odběratelé podporují správnou péči o lesy a nepodílí se na devastaci lesů kdekoliv na světě. Širší veřejnost má ale o této certifikaci stále málo informací.

ProtoPEFC touto 3D instalací upozorňuje na svůj nový projekt Letemlesem.cz, který má široké veřejnosti zajímavou formou přiblížit práci českých lesníků. Spolu s ním vyhlašuje soutěž, ve které pořadatelé vyzývají, aby lidé poslali své fotky z lesa a vystihli, jakou emoci či pocit v nich les vzbudil. Dva výherci, které vybere veřejnost a pořadatelé soutěže, vyhrají možnost strávit noc na stromě ve výšce 9 metrů. Pravidla soutěže jsou zde: www.letemlesem.cz.

„Naší ambicí je přitáhnout pozornost k lesnictví a šířit pravdivé a podložené informace o lesích a jejich stavu směrem k široké veřejnosti. Z našich dotazníkových šetření vyplývá, že lidé v ČR nejsou dostatečně informováni o stavu našich lesů. Například většina lidí si myslí, že lesů v ČR ubývá. Toto samozřejmě není pravda. Plocha lesů se v ČR dlouhodobě zvětšuje a v současné době se pohybuje okolo 34 % rozlohy území ČR,“ říká Ing. Stanislav Slanina, Ph.D., výkonný ředitel PEFC. Za posledních 50 let přibývalo v průměru cca 2 000 hektarů lesa ročně na současných 2 668 milionů hektarů lesa. ČR má druhé nejvyšší zásoby dřeva na hektar v Evropě.

PEFC Česká republika je součástí globálně nejrozšířenějšího certifikačního systému lesů se sídlem v Ženevě. Aktuálně má po celém světě certifikát PEFC přes 300 milionů hektarů lesů a 750 tisíc jejich individuálních vlastníků. Více než 18 tisíc zpracovatelských a obchodních společností je držiteli certifikátu spotřebitelského řetězce. V ČR je pod kontrolou systému PEFC 70 % rozlohy lesů a přes 200 společností prokazuje svou společenskou odpovědnost tím, že se zapojily do PEFC spotřebitelského řetězce. Pomáhají tak tomu, aby se na trh dostaly jen výrobky z takového dřeva, které bylo těženo zodpovědně a z udržitelných zdrojů.

www.letemlesem.cz

www.facebook.com/letemlesem

www.instagram.com/letemlesem

 

 

Nový člen PEFC - společnost B.F.P., Lesy a statky Tomáše Bati, spol. s r.o.

Při komunikaci s našimi stávajícími i novými členy PEFC nás vždy zajímá, jaký podnět a očekávání je vedli k rozhodnutí přistoupit k certifikaci a jaké případné problémy či úskalí musí řešit. Ze stejného důvodu jsme oslovili i Ing. Karla Hnilicu, jednatele společnosti B.F.P., Lesy a statky Tomáše Bati, spol. s r.o., u kterého nedávno proběhl úvodní audit, na základě kterého společnost získala „Osvědčení 

o účasti v certifikaci lesů“.

- Jaký je Vás názor na certifikaci lesů v České republice?

Domnívám se, že potřeba certifikace lesních majetků bude narůstat s rostoucím zájmem veřejnosti
o ekologii a celkovou ochranu životního prostředí. Systém certifikace podle pravidel PEFC, která jsou uplatňována po celém světě a pro ČR republiku mají vytvořeny vlastní standardy (CFCS), vidím jako velmi vhodný. Český systém certifikace lesů bere na zřetel principy českého lesnictví, způsob hospodaření v lesích založený na lesních hospodářských plánech a na dodržování legislativy.

- Co Vás vedlo k rozhodnutí zavést PEFC certifikaci na Vašem lesním majetku? Je pro Vás získání certifikace PEFC příležitostí k odbytu dříví nebo spíše otázkou vyšší prestiže Vaší společnosti?

Pro zavedení certifikace PEFC na našem majetku jsem se rozhodl koncem roku 2015.  Těmi důvody byl jednak narůstající požadavek odběratelů dříví o dokladování původu dřevní suroviny ale určitě i otázka prestiže a veřejného nezávislého „potvrzení“ našeho způsobu hospodaření na svěřeném majetku!  Jsem přesvědčen, že máme pěkný lesní majetek a že jej spravujeme dobře. Ale jedině nezávislá certifikace způsobu hospodaření na lesním majetku podle jasných, obecně deklarovaných pravidel, může dát veřejnosti jasnou informaci o stavu tohoto majetku. A touto informací je získání „Osvědčení o účasti v certifikaci lesů“, která potvrzuje, že na majetku hospodaříme trvale udržitelným způsobem.

Samozřejmě a to je velmi důležité, je to taky zásadní informace pro vlastníka lesa, která mu potvrzuje, že se na jeho majetku hospodaří správným způsobem, při dodržování všech lesnických a legislativních pravidel.

- Máte za sebou úvodní audit, který ověřil plnění všech požadavků trvale udržitelného hospodaření. Můžete se podělit o Vaše zkušenosti s tímto auditem?

 

 I když jsem během své dlouholeté praxe přišel do styku s různými druhy certifikace, absolvoval několik auditů, tak certifikace majetku PEFC TUH byla pro mě novinkou a měl jsem, do jisté míry, z průběhu auditu obavy. Ale myslím si, že auditor - Ing. Roman Dudík za společnosti 3EC International, s.r.o., postupoval v průběhu celého auditu detailně, věcně a korektně. Chtěl bych mu tímto za jeho přístup poděkovat.

Jsem velmi rád, že jsme byli začleněni do regionální certifikace lesů  PEFC TUH a že jsme toto osvědčení získali. Budeme je aktivně prezentovat jak v propagačních materiálech naší společnosti, tak i na webu.

Do rámečku

Stručné představení společnosti a majetku:

Společnost B.F.P., Lesy a statky Tomáše Bati, spol. s r.o. spravuje majetek, který vlastní paní Sonja Ingrid Bata.

Tento majetek se nachází v oblasti Hostýnských a Vsetínských vrchů, nedaleko měst Valašské Meziříčí a Vsetín a jeho celková rozloha je 2.968 ha, z toho výměra lesních pozemků 2.870 ha.

Majetek se z 98 % nachází v přírodní lesní oblasti č. 41 -  Hostýnsko vsetínské vrchy a Javorníky. Nejvíce zastoupené lesní vegetační stupně jsou čtvrtý LVS bukový (46,3 %) a pátý jedlobukový (53,6 %).  Nadmořská výška se pohybuje od 350 m až po 841 m. Hlavními hospodářskými dřevinami jsou smrk (65 %) a buk (27%), dalšími významnějšími dřevinami jsou jedle (3%) a modřín (2%).

Roční bilancovaný těžební etát pro současně platný LHP je 34.000 m3 a plánovaný roční objem pěstební činnosti se pohybuje ve výši 7,5 mil Kč.

Naše společnost je organizačně členěna do 3 středisek (2 revíry a manipulačně expediční sklad)
a ředitelství společnosti. Hospodaření společnosti zajišťuje celkem 12 THP včetně jednatele společnosti.

Více se o naší společnosti můžete dovědět na webové adrese www.lesybata.cz , popřípadě nás můžete přímo navštívit. Rádi Vás přivítáme a ukážeme Vám naše lesy.

                                                                                                          Ing. Karel Hnilica, jednatel

 

Korejská republika se v červnu 2016 stala nejnovější členskou zemí PEFC

"Jsme velmi rádi a hrdí na to, že se Korejská republika oficiálně stala součástí rodiny PEFC," řekl Hyemi Lee z Korejského lesnického propagačního institutu (KoFPI), po přijetí korejského národního certifikačního systému PEFC.

" Při přípravě našeho národního systému certifikace lesů jsme se potýkali s mnoha problémy, pomoc ostatních členů v jejím průběhu byla neocenitelná. Velmi nám pomohly nejen zásadní informace z PEFC International, ale i pomoc a praktické konzultace od ostatních národních členů PEFC, zejména z Brazílie, Kanady, Číny, Německa, Japonska a Malajsie, a to jmenuji pouze některé," pokračovala paní Lee.

"Oceňujeme příležitost podpořit Koreu v rozvoji svého národního systému certifikace lesů," řekl Ben Gunneberg, PEFC International CEO. "Jednou z velkých předností PEFC je vysoká míra adaptability národních norem na místní podmínky."

"S požadavky na zavedení certifikace lesů jsme byli konfrontováni v Korejské republice již několik let, aktuální modely se však nehodily na naše národní podmínky," pokračovala paní Lee, čímž vysvětluje motivaci k rozvoji národního systému certifikace lesů v souladu s požadavky PEFC International.

Reprezentanti KoFPI realizovali řadu potřebných kroků, jako je příprava a rozvoj národních norem
a pilotních projektů. Jejich příprava byla završena předložením korejského národního systému PEFC.

"Nyní budeme žádat o jeho oficiální schválení  v rámci řádné procedury PEFC ," uzavírá paní Lee. "Jsme přesvědčeni, že uplatňováním nastaveného národního systému PEFC zvýšíme kvalitu péče
o naše lesy a zajistíme jejich trvale udržitelné obhospodařování v celé Koreji."

Korejská republika se tak stává nejnovější zemí v Asii, která se připojila k PEFC alianci a posílila tak postavení tohoto systému i v tomto regionu.

alt

altUkázka typického korejského lesa

 

Stránka 1 z 9

«ZačátekPředchozí123456789DalšíKonec»

PEFC v číslech

PEFC Česká republika: 1.883.149 ha cert. lesa

231 C-o-C certifikátů


PEFC International: 232.000.000 ha cert. lesa

7.617 C-o-C certifikátů

Forest2.jpg